تعمیرات تمامی برند های لوازم خانگی در اسرع وقت با کادری مجرب و کارآزموده و ارائه خدمات با 123 روز گارانتی

7 علت خاموش نشدن موتور یخچال + راه حل ها

7 علت خاموش نشدن موتور یخچال + راه حل ها

یخچال شما دائم به کار خود ادامه می‌دهد و زمانی که باید، خاموش نمی‌شود؟ اگر یخچال شما به تازگی دچار این مشکل شده است، به جای خوبی سر زده‌اید. زیرا ما در این مقاله علت‌های خاموش نشدن موتور یخچال را بررسی کرده‌ایم. وقتی شما متوجه خاموش نشدن موتور یخچال می شوید، یعنی یخچال شما دچار نقص فنی شده است.

آن زمان است که پی می‌برید یکی از الزامی‌ترین و سخت‌کوش‌ترین وسایل منزل شما، یعنی یخچال، دچار ایراد شده است. وسیله‌ای که هر روز، هر ماه و هر سال بدون وقفه کار می‌کند. اما نگران نباشید، چون ما در این مقاله هفت علت اصلی خاموش نشدن موتور یخچال را بررسی کرده‌ایم و مراحلی که برای تعمیر این مشکل لازم است را با شما به اشتراک گذاشته‌ایم. پس تا انتها همراه ما باشید.

علل خاموش نشدن موتور یخچال و بررسی راه حل های موجود

علل خاموش نشدن موتور یخچال و بررسی راه حل های موجود

دلایل متعددی وجود دارد که ممکن است باعث خاموش نشدن موتور یخچال شما شود. به عنوان مثال،  یکی از واضح‌ترین علت‌های بروز این مشکل، هوای گرم است. مخصوصا وقتی یخچال در مکانی گرم و آفتابی قرار گرفته باشد. پس بدیهی است که یخچال برای حفظ دمای داخلی مناسب باید بیشتر کار کند.

با این حال اگر از قبل این موضوع را بررسی کرده اید، دلایل تخصصی تر دیگری نیز وجود دارد که باعث دائم کار کردن یخچال شما است. ما در ادامه به هفت مورد از مهم ترین آن ها اشاره خواهیم کرد.

1_  کندانسور یخچال، علتی مهم در خاموش نشدن موتور یخچال

اولین قدم برای حل مشکل یخچال، این است که کندانسور آن را وارسی کنید؛ تا بفهمید آیا کثیف است یا نه. چون اگر کندانسور یخچال کثیف باشد باعث می‌شود بیشتر از حد معمول کار کند تا بتواند گرما را از بین ببرد و همین امر سبب یک سره روشن ماندن یخچال می‌شود تا به خنک شدن آن کمک کند.

بررسی کندانسور و نحوه تمیز کردن

 • ابتدا برق یخچال را قطع کنید و آن را از دیوار فاصله دهید.
 • کندانسور را به خوبی بررسی کنید و اگر کثیف یا یخ زده بودند، آن‌ها را به خوبی تمیز کنید. می‌توانید برای تمیز کردن آن از جاروبرقی یا دستمال گردگیری استفاده کنید. اما اگر کندانسور یخچال کثیف نبود، باید سراغ علت احتمالی بعدی بروید.

تایمر یخچال

2_ تایمر یخچال

یکی از دلایل رایجی که یخچال دائما کار می‌کند، خراب بودن تایمر یخ زدایی آن است. پس از آن که موتور یخچال، در زمانی معین، ۸ تا ۱۰ ساعت کار می کند، تایمر یخچال یک چرخه یخ زدایی را شروع می‌کند تا موتور خاموش شود. در نتیجه به آن زمانی برای یخ زدایی داده می‌شود. هنگامی که تایمر یخ زدایی خراب شود، دیگر موتور نمی‌تواند به درستی کار کند و تبدیل به یکی از علت‌های خاموش نشدن موتور یخچال می شود.

بررسی تایمر یخ زدایی

ابتدا مطمئن شوید که برق یخچال قطع است. سپس تایمر یخ زدایی را پیدا کنید. مکان تایمر به نوع و مدل یخچال بستگی دارد، به همین دلیل باید حتما دفترچه راهنمای آن را مطالعه کنید. اما معمولا تایمرها در پایین یا پشت یخچال قرار دارند. پس از پیدا کردن آن حتما به این مسئله که تایمر الکتریکی است یا مکانیکی، دقت کنید.

اگر تایمر یخچال شما الکتریکی است، باید با استفاده از یک مولتی متر، تداوم تایمر را چک کنید. اگر تداوم نداشته باشد یعنی تایمر یخچال شما خراب است و باید عوض شود. اما اگر تایمر یخ زدایی یخچال، مکانیکی است، می‌توانید از پیچ گوشتی استفاده کنید و به صورت دستی تایمر را بچرخانید تا صدای کلیک را بشنوید. بعد از شنیدن صدای کلیک باید بلافاصله سوئیچ بخاری فعال شود. اگر سوئیچ بخاری فعال نشد، تایمر خراب است و باید تعویض شود‌.

بخاری یخ زدایی

3_ بخاری یخ زدایی

اگر مشکل از تایمر یخ زدایی یخچال نبود، باید به سراغ قسمت دیگری از یخچال به نام بخاری یخ زدایی برویم. این قسمت، به یخ زدایی یخ‌ها از سیم پیچ های اواپراتور در طول چرخه یخ زدایی کمک می‌کند.

بررسی بخاری یخ زدایی

 • مطمئن شوید که یخچال همچنان از برق جدا است.
 • برای دسترسی به بخاری یخ زدایی، ابتدا باید درپوش اواپراتور را که در پشت محفظه فریزر قرار دارد را بردارید.
 • لوله‌های گرم کننده را پیدا کنید و از مولتی متر برای تست مداومت آن‌ها استفاده کنید.
 • اگر متوجه شدید که تداوم ندارند، باید آن‌ها را تعویض کنید. اما اگر دیدید تداوم دارند، نتیجه می گیرید که علت بروز این مشکل نیستند و باید به سراغ بررسی علل احتمالی بعدی بروید.

4_ ترموستات یخ زدایی، علتی مهم در زمینه خاموش نشدن موتور یخچال

یکی دیگر از دلایل احتمالی خاموش نشدن موتور یخچال، خرابی ترموستات یخ زدایی است. این ترموستات، سیگنالی را به بخاری یخ زدایی می فرستد تا پس از یک چرخه یخ زدایی خاموش شود. در نتیجه وقتی خراب شود، به درستی کار نمی کند و یخچال شما همچنان به کار خود ادامه می‌دهد.

بررسی ترموستات یخ زدایی

 • با توجه به مراحل قبل، ابتدا باید از خاموش بودن یخچال مطمئن شوید.
 • بعد از آن، ترموستات یخ زدایی را که به روی لوله اواپراتور قرار دارد پیدا کنید.
 • حال در این مرحله، از یک مولتی متر برای بررسی تداوم آن استفاده کنید. اگر استمرار داشته باشد، یعنی درست کار می کند؛ اما اگر تداوم را نشان نداد، باید جایگزین شود.

واشر درب یخچال و فریزر

5_ واشر درب یخچال و فریزر

واشر درب یخچال و فریزر، می‌تواند یکی دیگر از علت‌های خاموش نشدن موتور یخچال شما باشد. چون، واشر کمک می‌کند درها به خوبی بسته شوند و هیچ گونه هوایی به داخل یخچال و فریزر نفوذ نکند. در نتیجه اگر یخچال شما خراب شود، ممکن است از خرابی واشر ها نشات گرفته باشد و به علت نفوذ هوای محیط به داخل یخچال، بیش از حد گرم شده باشد. این امر باعث می شود، یخچال به صورت دائم به کار خود ادامه دهد تا دما کاهش یابد.

بررسی واشر درب یخچال و فریزر

 • قفسه‌ها، اطراف لبه‌های در و مجرای خروجی هوا را به خوبی بررسی کنید. اگر رطوبت مشاهده کردید نشانه این است که واشرها نیاز به تعویض دارند.
 • واشرها را به خوبی وارسی کنید تا شکل صحیح خود را از دست نداده باشند و اگر علائمی چون پارگی و ساییدگی مشاهده کردید، واشرها فورا نیاز به تعویض دارند.
 • یک راه قطعی دیگر هم برای اینکه بفهمیم آیا مشکل از واشر ها می باشد یا نه، وجود دارد. شما باید یک تکه کاغذ را بین درب و یخچال قرار دهید. بعد در را همان‌گونه که کاغذ قرار دارد، ببندید. سپس اگر نتوانستید کاغذ را به راحتی بیرون بکشید، یعنی واشرها مشکل ندارند، اما اگر توانستید کاغذ را بیرون بکشید یعنی ایراد از واشرها است.
 • اگر در اجرای هر کدام از مراحل بالا به مشکل خوردید؛ باید واشرها را سریعا عوض کنید.
 • بعد از تعویض واشر، یخچال خود را دوباره روشن کنید و چک کنید تا متوجه شوید آیا مشکل حل شده است یا خیر.

6_ موتور فن کندانسور

اکثرا مدل‌های جدید یخچال‌ها بدون برفک هستند و دارای کویل کندانسور می باشند؛ یعنی با فن خنک می شوند. هدف فن این است که حرارت را از کویل ها خارج کند. بنابراین وقتی فن از کار بیفتد، یخچال شما به اندازه کافی خنک نمی شود و بیشتر از آن حدی که مجاز است کار می کند.

بررسی موتور فن کندانسور

 • یخچال را از برق جدا کنید.
 • پنل پشت یخچال خود را باز کنید و فن موتور کندانسور را پیدا کنید.
 • سعی کنید با دست فن را به اطراف حرکت داده و به خوبی دقت کنید که ببینید آیا شی خارجی ای مانع چرخش آن شده است یا خیر.‌ در صورت وجود زباله‌ها و گرد غبار آن‌ها را با کمک جاروبرقی و دستمال گردگیری حذف کنید.
 • هر یک از علائم ساییدگی و پارگی روی موتور و یا تیغه های فن را به خوبی بررسی کنید تا اگر متوجه آسیب دیدگی شدید، آن قطعه را عوض کنید.
 • برای موتور فن کندانسور، باید از یک مولتی متر استفاده کنیم. اگر پایانه‌های موتور فن تداوم داشتند به این نتیجه می‌رسیم خوب کار می‌کنند، اما اگر تداوم نداشتند، موتور باید تعویض شود.

موتور فن اواپراتور، تاثیر گذار در خاموش نشدن موتور یخچال

8_ موتور فن اواپراتور، تاثیر گذار در خاموش نشدن موتور یخچال

آخرین دلیل ممکن برای خاموش نشدن موتور یخچال، ایراد در موتور فن اواپراتور است. این موتور فن به کارکرد اواپراتور کمک می کند و معمولاً می توانید صدای عملکرد آن را از قسمت فریزر بشنوید.

بررسی موتور فن اواپراتور

 • مانند همیشه از قطع بودن برق یخچال اطمینان حاصل کنید.
 • پنل پشتی که روی فن اواپراتور می پوشاند را بردارید.
 • بررسی کنید که آیا فن با یخ مسدود شده است یا خیر؛ و اگر چنین است، یخچال به مدت ۲۴ ساعت از برق جدا باشد تا یخ ها آب شوند.
 • فن را برای هر گونه آسیب دیدگی بررسی کنید و در صورت مشاهده هرگونه آسیبی مانند شکستگی تیغه فن، سریعا تعویض کنید.
 • موتور فن را از نظر تداوم با یک مولتی متر بررسی کنید. اگر تداوم داشته باشد، باز هم به درستی کار می کند، اما اگر نه، باید تعویض شود.
 • اگر موتور فن اواپراتور یا هر یک از قطعات دیگر آن را جایگزین کردید، باید یخچال خود را دوباره به برق بزنید و تست کنید تا متوجه شوید آیا مشکل حل شده است یا نه.

سخن آخر

ما در این مقاله به شما کمک کردیم تا علت‌های خاموش نشدن موتور یخچال خود را پیدا کنید و با توجه به اطلاعات بازگو شده بتوانید مشکل خود را حل کنید. پس در ابتدا باید هر یک از علت‌های ذکر شده در مقاله را بررسی کرده و سپس با توجه به راه‌حل ها، پیش بروید، اما در آخر اگر نتوانستید مشکل یخچال خود را برطرف کنید، باید با فردی متخصص در زمینه برند یخچالتان تماس بگیرید و از او درخواست کمک کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به تعمیرکاران و تکنسین های متخصص این شرکت در زمینه تعمیر لوازم خانگی با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت درخواست آنلاین در سامانه تعمیرکاران

فرم درخواست تعمیر لوازم خانگی

شماره‌ی خود را ثبت کرده تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس گرفته و درخواستتان را ثبت کنند. هر زمان و هر گونه که شما بخواهید، تعمیرکاران برای خدمت‌رسانی آماده است.

با ثبت شماره خود برای تعمیرکاران، از تخفیف ویژه برای تعمیر لوازم خانگی خود بهره مند شوید.