تعمیرات تمامی برند های لوازم خانگی در اسرع وقت با کادری مجرب و کارآزموده و ارائه خدمات با 123 روز گارانتی

چرا آب از ماشین لباس شویی نشت می کند؟

چرا آب از ماشین لباس شویی نشت می کند؟
78
1 نوامبر 2022
تحریریه تعمیرکاران

ماشین لباس شویی یکی از وسایل تقریباً ضروری برای هر آشپزخانه ای است. این دستگاه با شست و شوی لباس‌ها، بار سنگینی از دوش افراد بر می‌دارد. این دستگاه در هر خانه‌ای ضروری بوده و با توجه به قیمت آن، بهتر است از آن به‌ نحو درست استفاده شود. در صورت خرابی یا باید ماشین لباسشویی جدیدی خرید و یا از تعمیرکار کمک گرفت تا این مشکل رفع شود. اکثر اوقات موارد نشت آب از این دستگاه مشاهده می‌شود که علل‌های متفاوتی دارد. در صورت هر نوع خرابی در دستگاه‌تان، بهتر است از افراد حرفه ای کمک بگیرید. در این مقاله سعی می‌کنیم تمام علت‌های نشت و همچنین راه‌های رفع آن را برای شما شرح دهیم. پس با ما همراه باشید.

علت آب‌دادن ماشین لباس شویی

 خروج آب از ماشین لباسشویی علل متفاوتی دارد. باید اول مسیر ورود و خروج آب را برای شما شرح دهیم. در این صورت به راحتی  علت‌ های بروز این مشکل را درک می‌کنید. اگر دقت کنید در پشت این وسیله شیر ورودی آب نصب ‌شده است. که در صورت باز بودن، آب به شیر برقی وصل می‌شود. این شیر برقی از برد الکترونیکی دستور می‌گیرد و در زمان‌های مختلف مشغول آب‌گیری می‌شود. این شیر برقی توسط یک شلنگ نیز به‌جا پودری وصل است. تمام مدل‌های جدید این دستگاه یک ورودی آب‌ گرم و حدوداً یک تا سه عدد ورودی آب‌سرد دارند. هر کدام از این ورودی‌ها  به وسیله یک شلنگ جداگانه به ‌جا پودری وصل شده‌اند. همچنین به وسیله خرطوم، جا پودری به دیگ لباس شویی وصل می‌شود. همین خرطوم، آب را به داخل دیگ هدایت می‌کند. 

پس‌ از آبگیری سنسور هیدروستات با اطلاع رسانی به برد الکترونیکی، باعث قطع شیر می‌شود. به ‌دفعات متعدد پمپ تخلیه عمل خروج آب را انجام می‌دهد. بدین ترتیب کف لباس ها را کامل می‌گیرد. در زیر دیگ این دستگاه نیز، خرطومی برای انتقال آب به پمپ تخلیه وصل است. این خرطومی به پوسته فیلتر متصل است. بعد از کسب اطلاعات در ارتباط با ساختار ماشین لباس شویی به علل آبدهی این وسیله می پردازیم.

وجود مشکل در شلنگ ‌های ماشین لباس شویی

وجود مشکل در شلنگ ‌های ماشین لباس شویی

از اصلی‌ترین و مهم‌ترین دلیل آب‌دادن این دستگاه، وجود مشکل در شیلنگ‌ است. پنج نوع شلنگ به این نوع دستگاه وصل شده‌ است:

1. شلنگ بین شیر ورودی آب و شیر برقی 

2. شیلنگ شیر برقی به‌ جا پودری

3. از جا پودری به دیگ

4. شلنگی از دیگ به پمپ تخلیه

5.  از  پمپ به فاضلاب.

اگر دستگاه شما دچار نشتی شده است، ابتدا خرطومی ها را بررسی کنید. خرطومی های مختلفی در این دستگاه وجود دارد که متداول‌ترین آن‌ها برای تخلیه و ورودی آب است. شلنگ ورودی آب در پشت ماشین لباسشویی قرار دارد. اول چک کنید که به‌درستی به دستگاه وصل شده باشد. شیلنگ تخلیه نیز در پشت تعبیه ‌شده است. پارگی در این بخش می‌تواند علت آب‌دادن این وسیله برقی باشد. اگر متوجه شدید که در فرآیند شستشو ماشین لباس شویی دچار آب‌دهی شد، باید شیلنگ هایی که به مخزن جا پودری وصل است را بررسی کنید.

توجه به پمپ تخلیه برای رفع مشکل نشتی آب در ماشین لباس شویی

توجه به پمپ تخلیه برای رفع مشکل نشتی آب در ماشین لباس شویی

یکی از بخش‌های مهم این دستگاه، پمپ تخلیه است. وظیفه این قسمت خارج کردن آب از دستگاه می‌باشد. این پمپ در انواع مختلف همچون درایو و تسمه‌ای است. باید شیلنگ‌ها و پمپ تخلیه را به‌خوبی بررسی کنید و به‌دنبال علت نشت آب باشید. اگر مشکل از پمپ آب باشد با تعویض پمپ آب می‌توان این مشکل را حل کرد. می‌توانید با باز کردن پنل جلویی این دستگاه، پمپ آن را ببینید. فقط توجه کنید قبل ‌از هر عملی برق دستگاه را قطع کنید. شیلنگ ‌های ورودی و خروجی که به این قطعه وصل هستند را نیز بررسی کنید تا پاره نشده باشند.

سومین علل نشت آب، مشکل از دریچه ورودی

سومین علل نشت آب، مشکل از دریچه ورودی

وظیفه دریچه آب، کنترل کردن ورود آب‌ سرد و گرم به داخل ماشین لباس شویی است. این شیر در پشت این وسیله تعبیه‌ شده است. با بررسی کردن دریچه ورودی و شیلنگ‌های متصل، پی به  ترک‌خوردگی و آسیب در دریچه و شیلنگ‌ها خواهید برد. آن زمان می‌توانید در صورت هر گونه آسیب به این بخش، بگویید که مشکل از آنجاست.

لاستیک دور درب ماشین لباسشویی و بررسی آن

لاستیک دور درب ماشین لباسشویی و بررسی آن

هر وسیله می تواند به‌ مرور کیفیت خود را از دست بدهد. لاستیک دور درب ماشین لباسشویی نیز به دلیل باز و بسته شدن زیاد درب این وسیله، دچار پوسیدگی میشود. اگر دیدید که از درب دستگاه شما آب می‌ریزد، باید لاستیک را از نظر پوسیدگی بررسی کنید. اگر این لاستیک حالت اولیه خود را نیز از دست‌ داده باشد، می‌تواند باعث نشتی آب شود. برای جلوگیری از بروز مشکل، هرچند وقت یکبار لاستیک را تمیز کنید و اگر نیاز به تعویض داشت عوض کنید. اگر متوجه شدید که درب وسیله شما به‌درستی عمل نمی‌کند چفت نمی‌شود، قفل درب را نیز باید تعویض کنید.

بررسی بلبرینگ دیگ جا پودری، برای عیب‌یابی نشت آب از ماشین لباس شویی

بررسی بلبرینگ دیگ جا پودری، برای عیب‌یابی نشت آب از ماشین لباس شویی

همیشه دقت کنید بعضی از گونه‌های دیگ‌ ممکن است به‌ مرور بر اثر رسوب سوراخ شوند و یا زنگ بزنند. این مسئله یکی از عوامل آب‌دهی ماشین لباس شویی است. این امر به بلبرینگ آسیب می‌زند. اگر وزن لباس در این دستگاه زیاد باشد به‌مرور می‌تواند موجب اختلال در بلبرینگ شده و در آخر منجر به نشت آب شود.چند شیلنگ به‌جا پودری متصل است اگر این شلنگ‌ها نرم باشند احتیاج به تعویض ندارند اما اگر خشک و یا پاره شوند باید عوض شوند. اگر رسوب نیز بگیرند می‌توانند باعث آب‌دادن شوند.

به این نکته دقت کنید قبل‌از هر اقدامی به تعمیر هر نوع وسیله برقی شما باید از یک فرد متخصص در این زمینه کمک بگیرید. اگر به‌تنهایی اقدام به تعمیر کنید. ممکن است علاوه ‌بر خراب کردن قطعات و بخش‌های دیگر دستگاه به صورت کلی کار نکند و به هیچ وجه تعمیر نشود.

سخن آخر

افراد متخصص زیادی هستند که مهارت کافی در تعمیر لوازم خانه از جمله وسایل برقی دارند. اگر ماشین لباس شویی شما دچار نشت آب شد و مشکل جزئی داشت می‌توانید با مشاوره گرفتن از گروه متخصص و حرفه‌ای شرکت تعمیرکاران درصدد رفع آن برآیید. ولی اگر مشکل دستگاه شما پیچیده بود و سر در نیاوردید به‌هیچ ‌وجه خودتان دست‌به‌کار نشوید می‌توانید از خدمات حضوری یک شرکت معتبر استفاده کنید و دستگاه خود را مثل روز اول تحویل بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت درخواست آنلاین در سامانه تعمیرکاران

فرم درخواست تعمیر لوازم خانگی

شماره‌ی خود را ثبت کرده تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس گرفته و درخواستتان را ثبت کنند. هر زمان و هر گونه که شما بخواهید، تعمیرکاران برای خدمت‌رسانی آماده است.

با ثبت شماره خود برای تعمیرکاران، از تخفیف ویژه برای تعمیر لوازم خانگی خود بهره مند شوید.