تعمیرات تمامی برند های لوازم خانگی در اسرع وقت با کادری مجرب و کارآزموده و ارائه خدمات با 123 روز گارانتی

علت پریدن فیوز بعد از روشن شدن ماشین ظرفشویی

علت پریدن فیوز بعد از روشن شدن ماشین ظرفشویی
139
1 می 2022
admin1

به نظر شما علت پریدن فیوز بعد از روشن شدن ماشین ظرفشویی چه می تواند باشد؟ حتما تاکنون برای شما پیش آمده که هنگام کارکردن با ماشین ظرفشویی متوجه پریدن فیوز شوید. این اتفاق معمولا بعد از روشن شدن وسایل پرمصرف مانند لباسشویی و ماشین ظرفشویی اتفاق می افتد. زیرا این وسایل به ولتاژ برق بیشتری نیاز دارند. برای تعمیر ماشین ظرفشویی به تعمیرکاران مراجعه کنید.

پریدن فیوز بعد روشن شدن ماشین ظرفشویی

دلایل از کار افتادن فیوز بعد از روشن کردن ماشین ظرفشویی

فیوز یک سیم فلزی با مقاومت کم است. در واقع وسیله ای برای حفاظت از مدارهای الکترونیکی در برابر آتش سوزی می باشد. با عبور بیش از اندازه جریان، سیم فلزی ذوب شده و مدار الکتریکی قطع می شود. قطعا علت این اتفاق باید توسط کارشناسان مورد بررسی قرار گیرد. به همین منظور در این مقاله قصد داریم تنها علت پریدن فیوز بعد از روشن کردن ماشین ظرفشویی را بررسی کنیم.

1. خراب شدن برد ماشین ظرفشویی

یکی از قسمت هایی که باید برای پریدن فیوز بررسی کنید، برد ماشین ظرفشویی است. برد به عنوان اصلی ترین قطعه ماشین ظرفشویی شناخته می شود. این قطعه وظیفه ی هدایت و کنترل دستگاه را به عهده دارد. اگر برد دستگاه شما خراب باشد ممکن است باعث اختلال در اتصال به برق و پریدن فیوز شود. به دلیل تخصصی بودن این دستگاه بهتر است از دستکاری اجتناب کرده و تعمیر برد آن را به تعمیرکاران بسپارید.

2. روشن کردن ماشین ظرفشویی در اوج مصرف برق

ساده ترین علت پریدن فیوز، استفاده از دستگاه در ساعات اوج مصرف شبانه روز می باشد. اگر در این ساعات از این دستگاه استفاده نمایید ممکن است برق به اندازه کافی وارد دستگاه نشود و باعث از کار افتادن فیوز شود. برای رفع این مشکل بهتر است به ساعات اوج مصرف برق توجه نمایید. سپس سعی کنید در این ساعات استفاده از این دستگاه را به تعویق بیندازید. تا به برطرف شدن این مشکل کمک کنید.

3. خراب شدن موتور دستگاه، از دلایل پریدن فیوز بعد روشن شدن ماشین ظرفشویی

علت خراب شدن موتور دستگاه می تواند استفاده مکرر از دستگاه یا قدیمی بودن آن باشد. بهتر است اولین اقدام شما برای این کار، کمک خواستن از تعمیرکاران باشد. زیرا این کار نیاز به مهارت بالایی دارد. پس از افراد توانا در این زمینه بخواهید به عیب یابی موتور دستگاه شما بپردازند.

4. استفاده از فیوزهای غیر استاندارد و بی کیفیت

علت بعدی که می‌خواهیم بررسی کنیم استفاده از فیوزهای غیراستاندارد می‌باشد. زیرا باعث پریدن فیوز می شوند. هم چنین گاهی اوقات باعث آتش سوزی نیز خواهند شد. برای حل این مشکل بهتر است سیم های های فرسوده را تعویض نمایید و از فیوزهایی که کیفیت بالاتری دارند استفاده کنید.

5. خرابی المنت ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از دلایل این مشکل، خرابی و سوختن المنت می باشد. برای این کار هیچگاه دستگاه ها را مستقیم به برق وصل نکنید. زیرا باعث ایجاد نوسان در برق می شود. سپس در آخر نیز منجر به سوختن المنت خواهند شد. پس بهتر است از محافظ برق باکیفیت برای این کار استفاده کنید.

6. خرابی فیلتر برق، از دلایل پریدن فیوز بعد روشن شدن ماشین ظرفشویی

پریدن فیوز از مشخص ترین علامت ها برای امکان خرابی در فیلتر برق ماشین ظرفشویی است. نویزهایی که توسط این دستگاه ایجاد می شود، به وسیله ی سیم برق به دیگر لوازم خانگی انتقال داده می شود که در صورت بی توجهی باعث پریدن فیوز و خراب شدن دستگاه می شود. به همین منظور در صورت مشاهده ی هر گونه اتصالی بهتر است فیلتر جدید را جایگزین فیلتر قدیمی کنید.

7. خراب شدن عنصر گرمایش

در پایین ماشین ظرفشویی، یک عنصر گرمایش پیدا خواهید کرد. این عنصر  معمولاً به شکل نعل اسب است و یک اتصال دهنده الکتریکی در دو انتهای خود دارد. همان طور که از نام آن پیدا است، تنها کاری که این قطعه انجام می دهد این است که در زمان مناسب گرم می شود. وجود آن در ماشین ظرفشویی، به این معنی است که عنصر گرمایش برای گرم کردن آب در طول چرخه های شست و شو و آب کشی فعال می شود. در پایان فرآیند شست و شوی ظروف، به عنوان بخشی از چرخه خشک کردن، هوا را نیز گرم می کند.

اما چرا خراب می شود؟

یک المنت گرمایشی می تواند به طریق مختلف آسیب ببیند. ممکن است با بشقاب یا چیز دیگری در داخل ماشین ظرفشویی برخورد کرده باشد. همچنین ممکن است دچار ایراد شده باشد که باعث ایجاد برجستگی یا گودال در جایی در امتداد سطح عنصر گرمایش شود.

8. مشکل در اتصال دهنده های الکتریکی

هر جزء داخل ماشین ظرفشویی شما دارای اتصالات الکتریکی است که به آن ها اجازه می دهد مداری را با هم تشکیل دهند. این کانکتورها به قطعه کمک می کنند تا برق را دریافت کند تا بتواند کار کند. با این حال، آن ها همچنین هر جزء را به برد کنترل متصل می کنند و فعالیت های خود را در طول چرخه ظرفشویی هماهنگ و خودکار می کنند.

اما چرا خراب می شود؟

کانکتورهای الکتریکی می توانند به چند روش مختلف باعث ایجاد مشکل شوند. به عنوان مثال، اگر در وهله اول به درستی وصل نشده باشند، پس از سال ها به سادگی می توانند شل شوند. این امر به ویژه زمانی صادق است که کانکتورها در معرض ارتعاشاتی باشند که ماشین ظرفشویی ایجاد می کند. علاوه بر این، برخی از سیم‌های آن کانکتورها نیز ممکن است در معرض خطر قرار بگیرند. هنگامی که هر یک از این موارد اتفاق می افتد، می تواند یک اتصال کوتاه در ماشین ظرفشویی ایجاد کند.

راه حل این مشکل چیست؟

راه حل این مشکل آن است که تمام کانکتورهای الکتریکی را برای مشکلات بررسی کنید. اتصالات شل باید دوباره اعمال شوند. به طوری که کاملا سفت و محکم شوند. به علاوه لازم است در کنار این کار سیم های در معرض دید هم تعویض شوند. این ها مواردی هستند که احتمال می دهیم علت پریدن فیوز بعد از روشن شدن ماشین ظرفشویی باشند. شما می توانید برای مشاوره و راهنمایی در این زمینه با تیم تعمیرکاران مشورت کنید.

تعمیر ماشین ظرفشویی

برای پیشگیری از پریدن فیوز بعد روشن کردن ماشین طرفشویی چه کار کنیم؟

برای پیشگیری از پریدن فیوز باید مانع افزایش مصرف برق شویم. عملکرد فیوز این گونه است که با افزایش بیش از اندازه جریان الکتریکی در مدار، جریان را قطع می کند تا به مدار آسیب نرسد. از این رو برای اتصال ماشین ظرفشویی حتما از محافظ مخصوص استفاده نمایید. زمانی که دستگاه های مختلف به یک محافظ متصل شوند باعث ایجاد آتش سوزی و پریدن فیوز می شود. یکی دیگر از دلایل، طراحی نادرست سیم کشی ساختمان است. برای این مورد باید تعمیرکاران متخصص به رفع علت بپردازند تا از قطع فیوز جلوگیری شود. در انتها باید بگوییم که حتما وسایل قدیمی که مصرف انرژی بالایی دارند را تعویض کنید و دستگاه های جدید را جایگزین آن ها نمایید.

مراقبت از ماشین ظرفشویی برای جلوگیری از مشکل پریدن فیوز

بعد از این که راهکار های بالا را امتحان کردید، برای اینکه مجدد با چنین مشکلاتی رو به رو نشوید، بهتر است مراقبت از ماشین ظرفشویی را فراموش نکنید. در زیر راهکارهایی داده شده است که می تواند در این به شما بخش کمک کند

  • شست و شو داخل ماشین

به نظافت آن توجه نمایید. سعی کنید هر چند وقت یک بار از برنامه هایی که برای شست و شوی ماشین لباسشویی وجود دارد استفاده نمایید. زمانی که تشخیص می دهید ماشین ظرفشویی نیاز به نظافت داخلی دارد، حتما این کار را انجام دهید و آن را پشت گوش نیندازید.

  • فیلترها

به فیلترهای دستگاه شست و شوی ظروفتان اهمیت دهید. زیرا فیلترهای این دستگاه محلی برای انباشت مواد غذایی باقی مانده روی ظروف است. پس حتما می بایست تمیز شود.

  • واشر درب

این قسمت ممکن است زیاد به چشم نیاید ولی از مکان هایی است که بسیار سریع آلوده شده و محلی برای تجمع قارچ ها می باشد. پس سعی کنید همواره بعد از هر بار شست و شو حتما واشر را تمیز کرده و بگذارید درب ماشین لباسشویی باز بماند تا کاملا خشک شود.

راهنمای تعمیر ماشین ظرف شویی

کلام آخر تعمیرکاران

اشاره کردیم که فیوز باعث محافظت از هر آسیبی طراحی شده است. پس در صورت مواجه با پریدن فیوز بعد از روشن کردن ماشین ظرفشویی، علت های مختلف این اتفاق را بررسی کنید. ممکن است اتصال کوتاه یا خراب شدن دستگاه های متصل علت این اتفاق باشد. خوب است بدانید که بی توجهی به نگهداری وسایل، علت اصلی خرابی قطعات آن است. در این مقاله سعی کردیم علت های پریدن فیوز بعد از روشن شدن ماشین ظرفشویی را بررسی کنیم. شما نیز سعی کنید علاوه بر بررسی این موارد، در نگهداری و استفاده از ماشین ظرفشویی کوشا بوده و به دستورالعمل هایی که در این مقاله درج شده است، توجه نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه نگهداری از لوازم خانگی برقی، به مقالات آموزشی ما مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت درخواست آنلاین در سامانه تعمیرکاران

فرم درخواست تعمیر لوازم خانگی

شماره‌ی خود را ثبت کرده تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس گرفته و درخواستتان را ثبت کنند. هر زمان و هر گونه که شما بخواهید، تعمیرکاران برای خدمت‌رسانی آماده است.

با ثبت شماره خود برای تعمیرکاران، از تخفیف ویژه برای تعمیر لوازم خانگی خود بهره مند شوید.