تعمیرات تمامی برند های لوازم خانگی در اسرع وقت با کادری مجرب و کارآزموده و ارائه خدمات با 123 روز گارانتی

معرفی ظروف قابل استفاده در مایکروفر ( بررسی ظروف غیرمجاز )

معرفی ظروف قابل استفاده در مایکروفر ( بررسی ظروف غیرمجاز )
220
17 می 2022
admin1

مایکروفر ها توانسته اند جای خود را در خانه ها پیدا کنند. به گونه ای که می توان آن را جزء دستگاه های پرکاربرد حساب کرد. اما آیا می دانید که ما مجاز هستیم از چه وسیله هایی در مایکرویو اسفاده کنیم؟ باید حتما از ظروفی استفاده کرد، که ایمن شده باشند. یعنی در صورتی که از آن ها استفاده می کنید، سلامتی شما مختل نشود. با این حال افراد از هر ظرفی برای استفاده در این دستگاه استفاده می کنند. بدون آن که از معایب و مضرات آن با خبر باشند.

 

روش های اطلاع از مجاز بودن استفاده ظروف در مایکروفر

در ادامه با چند روش برای تشخیص ظروف قابل استفاده در مایکروفر آشنا می شویم.

1. امتحان کردن ظرف مورد نظر

برای اطلاع از این که ظرف شما مجاز است که در مایکروفر استفاده شود یا نه، می توانید یک آزمایش انجام دهید. ابتدا کمی درون ظروف خود آب بریزید و سپس آن را با دمای بالا به مدت یک دقیقه درون مایکروویو قرار دهید. پس از این که ظرف را خارج کردید، به آن دست بزنید. در صورتی که آب درون ظرف جوش باشد، ولی ظرف شما سرد باشد، این معنی را می‌دهد که ظرف مورد نظر قابلیت استفاده درون این دستگاه را دارد. اما اگر بشقاب داغ باشد، اما آب درون آن سرد باشد یعنی این ظرف برای استفاده درون این دستگاه ایمن نمی باشند و استفاده از آن ممکن است خطرآفرین باشد.

2. برچسب قابل استفاده بودن

ظروفی مانند ظروف سرامیکی، شیشه ای و چینی برای استفاده درون مایکروویو ها مناسب هستند. اما گاهی ظروف تقلبی این جنس ها را پیدا می‌کنید که همین موضوع آن ها را برای استفاده درون مایکروویو ناممکن کرده است. حتی گاهی ممکن است به خاطر رنگ و طرح هایی که برخی از این ظروف دارند، باعث شوند تا برای استفاده درون این دستگاه مناسب نباشد. البته مارک های معتبر به روی بسته بندی ظروفی که قابل استفاده در مایکروویوها باشند، برچسب ایمن بودن به روی بسته بندی ظروف نشان داده است. کل این عمل به منظور مقاومت این مدل ظروف در برابر گرما و حرارت تلقی می‌شود.

آشنایی با انواع ظروف فابل استفاده و غیر قابل استفاده در مایکروفر

گفتیم که مایکروفر وسیله ای محبوب است که کار را برای ما راحت‌تر کرده است.  خوب است که بدانید هنگام گرم کردن غذا درون این وسیله از چه جنس وسیله باید استفاده کنیم و کدام جنس را نباید استفاده کنیم. گاهی اوقات به روی ظروفی که قابل استفاده در این دستگاه هستند، علامتی دیده می‌شود که کارخانه آن را درج کرده است . ظرف هایی که دارای این علامت نیستند را به هیچ عنوان استفاده نکنید. این علامت را می توان بر چسبی دانست که به روی آن Microwave safe نوشته شده است. بعضی از ظروف سرامیکی و پلاستیکی دارای این برچسب هستند. یعنی آن ها ایمن می باشند. لازم به ذکر است بدانید که به هیچ عنوان از مواردی که در ساختار آن ها فلز به کار رفته استفاده نکنید.

ظروف فلزی و آلومینیومی، خط قرمز مایکروویو

ظروف فلزی را باید جزء آن دسته از ظروف حساب کرد که قابلیت استفاده درون مایکروویوها را نداشته و خطرناک هستند. استفاده از این مدل ظروف، درون مایکروفر ها می تواند به آتش سوزی، عملکرد نامناسب، جرقه زدن و مواردی از این قبیل ختم شود. البته به این مورد هم دقت داشته باشید که به روی ظروف شما طرح و نقش های فلزی یا دسته ها و درپوش های وجود فلزی نداشته باشد. چرا که برخی از قابلمه ها دارای دسته های فلزی هستند.

روش استفاده از ظروف پلاستیکی در مایکروویو

اشاره کردیم که بعضی از ظروف پلاستیکی قابلیت استفاده در مایکروفر را فراهم آورده اند. اما حتما باید به برچسب قابلیت استفاده درون مایکروویو دقت کنید و توجه داشته باشید که برخی از پلاستیک ها برای استفاده در مایکروویوها خطرناک هستند. بهتر آن است که قبل از استفاده از ظروف پلاستیکی درون مایکروویوها از بی خطر بودن آن ها مطمئن شوید.

ظروف کاغذی سفید و رنگی

بعضی از ظروف کاغذی موجود اند که از کیفیت بالایی برخورداراند. از این رو قابلیت استفاده درون مایکروفرها را دارند. اما برای اطمینان پیدا کردن راجع به این که هیچگونه جوهر یا مواد رنگی از غذای شما خارج نمی شود، بهتر است به سراغ این نوع ظروف نروید. به گفته کارشناسان محصولات کاغذی سفید رنگ، قابلیت استفاده درون مایکروفر را دارند اما ظروف کاغذی رنگی فاقد این قابلیت هستند.

ظروف لعابی خطرناک

به طور کلی استفاده از ظروف لعابی بسیار خطرناک است. به دلیل این که در ساخت این مدل ظروف سرب وجود دارد. قطعا تمام افراد می دانند که سرب برای سلامتی خطرناک است. امابا این حال هنوز هم استفاده از این گونه ظروف متداول است. استفاده از این مدل ظروف درون مایکروفر مضر است. چرا که باعث می شود تا سرب بیشتری به درون مواد غذایی سرایت کند و بیشتر خطرناک شوند.

ظروف شیشه ای و پیرکس

برخی شرکت های تولید ظروف، برای زیبایی ظروف شیشه ای و پیرکس در داخل ساختار آن ها از سرب استفاده می کنند. پس باید گفت این نوع ظروف شیشه ای را نباید در داخل مایکروویو استفاده کرد. اما باید این را هم بدانید که مدل های ایمن تر ظروف پیرکس و شیشه ای از مقاومت خوبی برخوردار هستند. خوب است بدانید که ظروف پیرکس و شیشه ای جزء دسته ی سالم ترین ظروف موجود در بازار هستند. بنابراین استفاده از این نوع ظروف در مایکروویو ها هیچ ضرری ندارد. اما باز هم دقت کنید که به روی بسته بندی آن ها برچسب مجاز به استفاده در مایکروویو وجود داشته باشد.

استفاده از ظروف چینی در مایکروفر

ظروف چینی نیز از نمونه های دیگر ظروف مجاز  هستند. آن ها قابلیت استفاده درون مایکروویو را دارند. اما دقت داشته باشد در صورتی که در طراحی این نوع ظروف توسط  طراحان، از انواع رنگ و نقش ها یا از فلز استفاده شده باشد، در این صورت این مدل ظروف هم قابل استفاده در مایکروویو نیستند.

استفاده از ظروف سفالی و سرامیکی

از آن جا که ظروف سفالی و سرامیکی به دو صورت لعاب دار و بدون لعاب وجود دارند، مدل های بدون لعاب این گونه ظروف ممکن است در صورت استفاده در ماکروویو ترک بخورند. حتی ممکن است این ظروف بدون لعاب در مقابل گرما بشکنند. ولی مدل های ظروف سفالی و سرامیکی لعاب دار، قابل استفاده در مایکروفر هستند.

ظروف کاغذ قهوه ای

اگر ظروف پلاستیکی را داخل مایکروفر قرار می دهید دارای این علامت مجاز بودن استفاده در مایکروفر نباشد، در آن صورت هنگام قرار گیری در معرض امواج مایکروفر، پلیمرهای آن تجزیه خواهند شد و ممکن است این ترکیبات مضر پلیمری که سرطان زا هم هستند وارد غذای شما شود. برخلاف این مورد که قرار دادن ظروف سفید رنگ در مایکروفر مشکلی ندارد، اما سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است که ظروف کاغذی قهوه ای نباید داخل مایکروفر گذاشته شوند.

ظروف ممنوعه مایکروفر

خوب است بدانید که انواع ظروف فلزی، ظروف آلومینیومی، فویل های آلومینیومی، ظروف پلاستیکی نامرغوب، انواع ظروف فلزکاری شده، ظروف کریستالی و دیگر ظروفی که سرب دارند را نمیتوان در مایکروفر استفاده کرد. در رابطه با ظروف چوبی‌ نمی توان با قاطعیت گفت که آن ها از ظروف ممنوعه در مایکروویو هستند. اما توصیه این است که به دلیل ترک خوردنشان، در این دستگاه، از آن ها استفاده نشود.

نکته مهم

حواستان باشد که اگر غذایتان داخل یک ظرف پلاستیکی بود، آن را در بیاورید و در یک ظرف مطمئن داغ کنید. ظروف پلاستیکی دارای مواد سرطان زایی است که بر اثر حرارت و گرما وارد غذا می شود.

سخن آخر

تا اینجا با انواع وسایل مجاز و غیر مجاز در استفاده برای مایکروفر آشنا شدید و دانستید که نباید از ظروف لعابی، پلاستیکی و ‌امثال این ها استفاده کنید. چرا که باعث به خطر افتادن سلامتی خودتان می‌شود. برای مطالعه ی مطالب بیشتر در زمینه ی کار با لوازم برقی و نگهداری صحیح آن ها، به بلاگ ما مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت درخواست آنلاین در سامانه تعمیرکاران

فرم درخواست تعمیر لوازم خانگی

شماره‌ی خود را ثبت کرده تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس گرفته و درخواستتان را ثبت کنند. هر زمان و هر گونه که شما بخواهید، تعمیرکاران برای خدمت‌رسانی آماده است.

با ثبت شماره خود برای تعمیرکاران، از تخفیف ویژه برای تعمیر لوازم خانگی خود بهره مند شوید.