تعمیرات تمامی برند های لوازم خانگی در اسرع وقت با کادری مجرب و کارآزموده و ارائه خدمات با 123 روز گارانتی

دمای مناسب برای یخچال و فریزر چند درجه است؟

دمای مناسب برای یخچال و فریزر چند درجه است؟
150
18 نوامبر 2022
تحریریه تعمیرکاران

حتما برای شما هم پیش آمده که خوراکی موجود در قسمت نزدیک به دیواره یخچال را بردارید و متوجه شوید که یخ زده است. از خود پرسیده اید که چرا فقط قسمتی از غذا خنک می شود ولی قسمت دیگر آن را به یک بلوک یخ تبدیل می کند. تنظیم دمای یخچال و فریزر در دمای ایده آل بسیار مهم است. همچنین گام مهمی برای جلوگیری از رشد باکتری ها و اطمینان از تازه ماندن اقلام فاسد شدنی است. اما چگونه می توان فهمید که دمای مناسب چند درجه است؟ در این مقاله در مورد طیف استاندارد دمای این دو دستگاه صحبت خواهیم کرد.

دمای ایده آل یخچال

طبق تحقیقات FDA، مصرف غذاهای فاسد منجر به درد معده و سایر بیماری ها و مشکلات شدیدتر ناشی از باکتری‌هایی مانند سالمونلا، بوتولیسم و غیره  می شوند. همچنین این سازمان توصیه می کند که غذاهای فاسد شدنی را در اسرع وقت در محلی خنک و مناسب بگذارید. غذاهایی را که نیاز به یخچال دارند بیش از دو ساعت در دمای اتاق نگه ندارید. سازمان بهداشت کانادا دستورالعمل هایی برای کاهش رشد باکتری ها در اختیار ما قرار داده است. برای مثال توصیه می کند که دمای دستگاه خود را روی 4 درجه سانتیگراد (40 درجه فارنهایت) یا کمی سردتر از آن تظیم کنید. این دما استاندارد برای توقف و یا کند شدن روند رشد باکتری هاست. گرم تر از این دما باعث می شود که دمای غذا در منطقه خطر قرار گیرد.

هنگامی که دمای غذا در منطقه خطر قرار دارد، رشد باکتری ها به طور تصاعدی افزایش می یابد. این موضوع باعث می شود غذا خیلی سریعتر از زمانی که سرد یا گرم است فاسد شود. گرچه اکثر یخچال ها دارای قابلیت تنظیم دما هستند، اما بهتر است یک دماسنج لوازم خانگی خریداری کنید. با استفاده از دماسنج خانگی دمای واقعی دستگاه خود را خواهید سنجید. یک دماسنج خوب به شما اطلاعات دقیق و بدون خطا از دمای یخچال و فریزر می دهد؛ بنابراین می توانید اطمینان داشته باشید که دمای دستگاه شما خارج از منطقه خطر است.

محل نگهداری مواد غذایی در یخچال

دمای قسمت های مختلف یخچال یا یک دیگر متفاوت است. در این قسمت در مورد درجه حرارت قسمت های مختلف دستگاه صحبت خواهیم کرد. قفسه های بالایی برای نگهداری باقیمانده غذاها و تنقلات مناسب هستند. نه تنها درجه حرارت در این قفسه‌ها مناسب است، بلکه دسترسی به غذاها نیز آسان است. همچنین از فراموش کردن آنها جلوگیری می شود زیرا به راحتی در معرض دید قرار دارند. اگر یک کشوی مخصوص نگهداری گوشت ندارید، بهتر است غذاهایی را که سریع‌تر فاسد می‌شوند، مانند گوشت خام و لبنیات را در قفسه‌های پایینی که خنک‌تر هستند نگهداری کنید. این اقدام به جلوگیری از آلودگی متقابل در صورت نشت ضایعات گوشت و آب خون به سایر غذاها کمک می کند.

فقط چاشنی ها و ادویه جات را داخل درب یخچال نگهداری کنید

زیرا چاشنی ها مواد نگهدارنده بیشتری دارند. آنها ماندگاری بالایی دارند و حساسیت کمی نسبت به تغییرات دمایی خواهند داشت. به هیچ عنوان شیر و تخم مرغ را در این قسمت نگهداری نکنید. کشوهای میوه و سبزیجات خنک تر از سایر قسمت های دستگاه نیستند اما به کنترل رطوبت کمک می کنند. میوه‌ها از رطوبت کمی برخوردارند، در حالی که سبزیجات از رطوبت بالایی برخوردار هستند؛ بنابراین حتما میوه‌ها و سبزیجات را جداگانه نگهداری کنید. زیرا بیشتر میوه‌ها اتیلن تولید می‌کنند. اتیلن ماده‌ای شیمیایی است که به رسیدن میوه ها کمک می‌کند. این موضوع باعث می شود که سبزی هایی که در مجاورت میوه ها قرار دارند سریع تر از زمان رسیده شوند که باعث می شود که سبزیجات پلاسیده و غیر قابل استفاده شوند. این موضوع یکی از نکات مهم در رعایت استاندارد دمای یخچال و فریزر است.

راه های کنترل دمای یخچال

  • به هیچ عنوان از یخچال برای خنک شدن غذا استفاده نکنید! یعنی اگر می‌خواهید غذای داغ شما خنک شود از این دستگاه برای سرد شدن آن استفاده نکنید. در عوض، ابتدا باید غذا را به دمای اتاق برسانید، سپس آن را در یخچال بگذارید. زیرا غذای داغ باعث کاهش دمای دستگاه و فاسد شدن مواد غذایی داخل آن می شود. همچنین، روند سرد شدن غذای داغ در یخچال نسبت به زمانی که با دمای اتاق سرد می شود، طولانی تر است. طولانی شدن روند سرد شدن غذا در این دستگاه باعث افزایش مدت زمان ماندن غذا در منطقه خطر می شود.
  • هر چند وقت یکبار واشر درب یخچال را چک کنید. زیرا وجود هر گونه پارگی در این قسمت باعث می شود که درب به درستی بسته نشود و هوای خنک از آن خارج شود. همچنین از شلوغ کردن و قراردادن اقلام زیاد در آن خودداری کنید. زیرا هوای سرد به راحتی نمی تواند میان غذاها عبور کند و دمای آنها را خنک نگه دارد. سلامت واشر درب نقش مهمی در تنظیم دمای یخچال و فریزر دارد.
  • یکی از نکات مهم در تنظیم دمای یخچال و فریزر این است که کویل های آن‌ها همیشه تنظیم باشند. کویل های در پشت، پایین یا بالای یخچال قرار دارند. وظیفه آنها کمک به خنک نگه داشتن مواد است. با گذشت زمان گرد و غبار یا مو در کویل ها جمع می شود که میزان انتشار گرما را به شکل موثری افزایش می دهد. بروز این مشکل باعث گرم شدن بیش از حد کمپرسور خواهد شد.

دمای استاندارد فریزر

همانطور که توضیح دادیم درجه حرارت یخچال و فریزر باید در طیف استانداردی قرار گیرد تا سلامت فرد در خطر نباشد. فریزر نیز طیف دمایی خاصی را دارد که نباید از این حوزه درجه حرارت بیشتر یا کمتر شود. در صورتی که غذاها به صورت کاملا استاندارد یخ بزنند رشد باکتری ها در آنها متوقف خواهد شد. دمای 18- درجه سانتیگراد (0 درجه فارنهایت) یا کمتر از آن برای نگهداری غذا در فریزر مناسب است. این درجه حرارت غذای شما را سالم و بی خطر نگه می دارد. لازم به ذکر است اگر مواد غذایی را برای مدت طولانی در فریزر نگهداری کنید، ممکن است مستعد سوختگی یا تغییر ظاهر و طعم شوند. 

تا جای ممکن سعی کنید درجه حرارت فریزر را ثابت نگه دارید و از نوسان دما جلوگیری کنید. زیرا باعث سرد و گرم شدن آن و در نتیجه خراب شدن مواد غذایی خواهد شد. دمای فریزر باید به اندازه ای باشد که غذاها به درستی یخ بزنند. همین طور خیلی پایین نباشد که غذاها دچار تغییر شکل و مزه شوند.

روش استاندارد نگهداری غذا در فریزر

برای اینکه مواد غذایی در فریزر ماندگاری بیشتری داشتنه باشند، سیستم دمای یخچال و فریزر سالم بماند و عمر مفید فریزر نیز افزایش یابد باید اقداماتی را انجام دهید. برای مثال می توانید تمام مواد غذایی منجمد را در ظروف دربسته نگهداری کنید. این کار به ماندگاری بیشتر غذا کمک خواهد کرد، هم باعث تمیز ماندن و نظم بیشتر فضای داخلی فریزر خواهد شد. همچنین باید قبل از یخ زدن، اجازه دهید غذایتان کاملا خنک شود. یعنی غذاهای گرم قبل از خنک شدن داخل فریزر قرار نگیرند! زیرا رطوبت اضافی در غذای گرم به کریستال های یخ تبدیل می شود و این موضوع باعث سوختگی فریزر می شود. همچنین جدا کردن مواد غذایی از یکدیگر دشوار خواهد شد.

در پایان 

یخ زدگی یکی از مشکلات شایع در فریزرهاست که معمولا به خاطر افزایش رطوبت در دستگاه ایجاد می شود. برای جلوگیری از این مشکل بهتر است از ورود رطوبت به داخل فریزر جلوگیری کنید. اگر با وجود اقدامات پیشگیرانه باز هم شاهد یخ زدگی بودید، بهتر است از تعمیرکار یخچال و فریزر کمک بگیرید زیرا یخ زدگی ممکن است به دلیل خرابی در موتور یخچال ایجاد شود. در صورتی که با مشکل تنظیم دمای یخچال و فریزر مواجه شدید می توانید از متخصصان ما در سایت تعمیرکاران کمک بگیرید!

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت درخواست آنلاین در سامانه تعمیرکاران

فرم درخواست تعمیر لوازم خانگی

شماره‌ی خود را ثبت کرده تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس گرفته و درخواستتان را ثبت کنند. هر زمان و هر گونه که شما بخواهید، تعمیرکاران برای خدمت‌رسانی آماده است.

با ثبت شماره خود برای تعمیرکاران، از تخفیف ویژه برای تعمیر لوازم خانگی خود بهره مند شوید.