تعمیرات تمامی برند های لوازم خانگی در اسرع وقت با کادری مجرب و کارآزموده و ارائه خدمات با 123 روز گارانتی

چرا ماشین ظرفشویی ظرف ها را لک می شوید؟ + راهکار

چرا ماشین ظرفشویی ظرف ها را لک می شوید؟ + راهکار

ماشین ظرفشویی از جمله اقلامی است که برای هر خانه ای لازم است. به دلیل این که ما زمان زیادی را صرف شستن ظروف می کنیم؛ بهتر است یک دستگاهی باشد تا بتواند کار ما را آسان نماید. برخی از زنان در هنگام شست و شوی ظروف آشپزخانه خود، مقدار زیادی آب مصرف می کنند. گاهی بانوان به حدی وسواس دارند که ظرف شستنشان بیش از یک ساعت زمان می برد. فکر کنید این زنان حداقل چهار وعده در خانه ظروفشان را می‌شویند. در این صورت مقدار حجم آب مصرفی چقدر خواهد شد؟ البته شست و شوی ظروف توسط ماشین ظرفشویی، مشکلات خود را دارد که ما در ادامه به یکی از مشکلاتی که ممکن است هنگام استفاده از این دستگاه اشاره خواهیم کرد. اما نباید نگران باشید. زیرا به راه حلشان نیز اشاره خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید.

وجود لک روی ظروف در ماشین ظرفشویی

وجود لک روی ظروف در ماشین ظرفشویی

وقتی زنان درب این دستگاه را باز می نمایند انتظارشان از این ماشین بسیار بالا است. آن ها می خواهند این دستگاه بتواند در عالی ترین حد، ظروف داخل خود را شست و شو دهد. در برخی مواقع این امکان وجود دارد که لکه های آب مانندی، روی این ظروف مشاهده شود. در این زمان، علامت سوالی برای دلیل وجود این لک در ذهن افراد شکل می گیرد.

دلایل ماندن لکه آب روی ظروف در ماشین ظرفشویی

دلایل زیادی وجود دارد که این شرایط را مهیا سازد که لکه آب روی ظروف این دستگاه بماند. در اولین وهله ممکن است، دلایل این لک های آب، سختی آب باشد. آبی که درون خود مقدار زیاد کلسیم و منیزم دارد، به آب سخت مشهور است. دلیل دیگر این که، باید از مایع شوینده مناسبی استفاده کرد. بارها مشاهده شده که فرد از کیفیت و برند مایع ظرفشویی خود اطلاع ندارد. در واقع هر چقدر کیفیت این مایع بهتر و عالی تر باشد به همان قدر ظرف ها تمیز شسته خواهند شد.

بنابراین از دیگر دلایل لک شدن ظروف توسط آب، می توان به نامناسب بودن مایع شست و شو دهنده اشاره کرد. در نظر داشته باشید که باید مقدار مناسبی از این مایع را درون این دستگاه بریزید، در صورت زیاد ریختن این مایع، شاهد لک خواهید بود. همچنین اگر دمای آب شما بسیار پایین باشد، موجب ایجاد لک خواهد شد. از دیگر دلایل لک شدن ظروف توسط آب، می توان به چیدمان نادرست آن اشاره کرد. یکی از جالب ترین امکانات ماشین ظرفشویی، این است که در آن بخش های جداگانه ای برای هر ظرف در نظر گرفته است. اگر شما بیش از حد ظرفیت این دستگاه، در آن ظروف گذاشته و یا چیدمان درستی نداشته باشید، امکان لک شدن بسیار است.

رفع لکه آب روی ظروف در ماشین ظرفشویی

رفع لکه آب روی ظروف در ماشین ظرفشویی

ما در تیتیر قبلی در مورد دلایل ایجاد لک در ماشین ظرفشویی بحث نمودیم و گفتیم سختی آب و مواردی از این قبیل، از دلایلی است که موجب ایجاد لک خواهد شد. سرکه سفید از جمله راهکارهایی است که می توانید برای از بین بردن لک ها از آن استفاده نمایید. این مواد یکی از اقلامی است که معمولا در هر خانه ای پیدا می شود. این سرکه، این قدرت را دارد که با آب سخت به شدت مبارزه نماید. این امر به دلیل اسید موجود در این محلول است. استفاده از این ماده داخل ماشین ظرفشویی، البته در حد لازم، هیچ گونه آسیبی به دستگاه شما نخواهد زد.

  • طریقه استفاده از سرکه برای رفع لک های حاصل از شست و شوی ماشین ظرفشویی

برای این منظور، کاسه ای برداشته و درون این کاسه محلول سرکه سفید را بریزید. سپس این کاسه را در محفظه بالایی ماشین ظرفشویی خود بگذارید. بعد از این کار، وقت این رسیده که دکمه پاور دستگاه خود را بزنید. بعد از انجام فرایند شست و شو، می توانید ظروفی را مشاهده نمایید که بدون لک هستند. البته این را هم در نظر داشته باشید که این محلول، جزو گروه اسیدها است. پس به هیچ وجه این محلول را، در بخش آبکشی این دستگاه قرار ندهید. به دلیل این که انجام این عمل، امکان این را مهیا می سازد که ظروف پلاستیکی شما در داخل این دستگاه، آسیب جدی ببیند. این اتفاق تنها به خراب شدن ظروف پلاستیکی شما نمی‌انجامد. بلکه ممکن است ماشین ظرفشویی شما آسیب بسیار جدی تری ببیند.

  • راه حل دیگر برای از بین بردن لک

ما در تیتر قبلی در مورد سرکه سفید و از بین رفتن لک ظروف توسط این دستگاه گفتیم. البته همیشه سرکه سفید در خانه وجود ندارد. مخصوصا که یک کاسه از آن را در هر شست و شو مصرف نماییم. قیمت این سرکه هم به این استفاده زیاد نمی ارزد. از طرف دیگر، برخی به بوی سرکه حساسیت دارند و تقریبا از این بو متنفر هستند. اما نگران نباشید زیرا ما راهکار دیگری هم برای از بین بردن لک ظروف شما در ماشین ظرفشویی داریم.

از دیگر راهکارهایی که می توان از ایجاد این لک ها جلوگیری کرد، خریدن یک نرم کننده آب است. این نرم کننده ها، به گونه ای ساخته شده اند که مواد معدنی موجود در آب را از بین می برند. این روند به عنوان تبادل یونی شناخته می شود. با خرید و استفاده از این نرم کننده ها، دیگر لکی به روی ظروف مشاهده نخواهید کرد.

جنس ظروف و ارتباط آن با لک شدن

جنس ظروف و ارتباط آن با لک شدن

این را در نظر داشته باشید که اگر ظروفی که قرار است داخل ماشین ظرفشویی بگذارید از جنس نقره باشد؛ این امکان وجود دارد که وجود ماده ای به نام گوگرد در آب، موجب ایجاد لکه های بزرگ به روی این ظرف ها شود. حتی اگر در آب خانگی شما، مقدار بسیار اندکی گوگرد وجود داشته باشد؛ این آب در صورت برخورد با ظروفی از جنس نقره، به سرعت واکنش نشان خواهد داد.

پس از واکنش و برخورد هر دو آن‌ها، سولفید نقره ایجاد می شود. همین ماده باعث می شود لکه های سیاهی به روی ظروف باارزش شما دیده شود. از بهترین راهکارها برای این که بتوانید از شر این لکه های مزاحم راحت شوید، خشک کردن ظروف تازه شسته شده است. بلافاصله بعد از این که کار ماشین ظرفشویی تمام شد، ظروف نقره خود را از داخل این دستگاه برداشته و سپس با حوله و یا دستمال خشک نمایید.

نحوه تمیزکردن فیلتر این دستگاه

نحوه تمیزکردن فیلتر این دستگاه

از اصلی ترین راهکارهایی که می تواند هم طول عمر دستگاهتان را افزایش دهید و هم به تمیزشدنش کمک نماید، تمیزنمودن فیلتر این ماشین است. این راهکار حتی بوی بد فضای درونی این دستگاه را نیز از بین خواهد برد. این بخش، در سینی کفی ماشین ظرفشویی قرار گفته است. شما باید این بخش دستگاه را، به صورت مداوم و یا حداکثر هر ماه یک الی دو بار، پاک نمایید. می توانید این عمل را با اشیائی مانند مسواک و یا محلولی مانند سرکه و آب داغ انجام دهید. برای جدا نمودن فیلتر از دستگاه، ابتدا لازم است پایین ترین قفسه این دستگاه را بیرون بیاورید. خلاف عقربه های ساعت، جهتی است که باید برای بیرون آوردن فیلتر، بچرخانید. این را در نظر داشته باشید که بعد از شست و شو و تمیزی فیلتر، برای نصب این بخش از دستگاه، باید در جهت عقربه های ساعت عمل نمایید.

تمیز کردن ظروف پیش از بارگذاری، از نکات قابل توجه در افزایش عمر دستگاه

شما هر چیزی را مناسب و درست استفاده نمایید، یقین داشته باشید که طول عمر آن را افزایش داده اید. وسایل برقی از جمله مهم ترین وسایلی هستند که به مراقبت و نگهداری نیاز دارند. ماشین ظرفشویی نیز به طور معمول نیاز دارد که از آن نگهداری شود. از دیگر راهکارهایی که می تواند عمر دستگاه را افزایش دهی، تمیز کردن ظروف قبل از گذاشتن داخل دستگاه است. به این عمل پاکسازی قبل از شست و شو گفته می شود. شما طی این فرایند باید ابتدا مواد زائد به روی ظروف را پاک نمایید. به عنوان نمونه مواد زائد و ته مانده پلو باید پاک شود. سپس می توانید ظروفتان را درون دستگاه بچینید.

سخن آخر

ما در این مقاله در مورد نحوه تمیزکردن و از بین بردن لک های آب به روی ظروف گفتیم. این دستگاه ها حساسیت بسیار بالایی دارند، پس بهتر است دفترچه راهنمای این ماشین آلات را بخوانید تا بیش تر در مورد برند و دستگاه خود اطلاعات به دست آورید. در صورت نداستن زبان این دفترچه، می توانید از مترجم گوگل استفاده نمایید. به علاوه در صورتی که دستگاهتان دچار مشکلی شد می توانید از تعمیرکاران کمک بخواهید. از همیاری شما صمیمانه سپاس گذاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت درخواست آنلاین در سامانه تعمیرکاران

فرم درخواست تعمیر لوازم خانگی

شماره‌ی خود را ثبت کرده تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس گرفته و درخواستتان را ثبت کنند. هر زمان و هر گونه که شما بخواهید، تعمیرکاران برای خدمت‌رسانی آماده است.

با ثبت شماره خود برای تعمیرکاران، از تخفیف ویژه برای تعمیر لوازم خانگی خود بهره مند شوید.