تعمیرات تمامی برند های لوازم خانگی در اسرع وقت با کادری مجرب و کارآزموده و ارائه خدمات با 123 روز گارانتی

دلایل صدا و لرزش پنکه

دلایل صدا و لرزش پنکه

لرزش پنکه و صدای بیش‌ از حد آن می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد. پنکه‌ها از جمله وسایل خنک‌کننده اند که در زندگی ما کاربردی هستند. گاهی ممکن است در اثر استفاده زیاد از آن‌ها و تمام شدن عمر مفیدشان به هر علتی، دچار لرزش و یا لق شدن شوند. لرزش پنکه هنگامی زیاد می‌شود که لق شده باشد. با توجه به یک پنکه سالم خواهیم فهمید که حرکت بین پره‌های آن یکدست و هماهنگ است. اگر این‌گونه نباشد لرزشش را مشاهده خواهیم کرد.

لرزش پنکه، دلایل و راهکار

لرزش پنکه، دلایل و راهکار

لرزش پنکه علت‌های گوناگونی دارد. برای مثال می‌تواند از شل شدگی یکی از پره‌های این وسیله ایجاد شود. اگر در تنظیمات داخلی اختلال ایجاد شده باشد، جسم خارجی به آن برخورد کند، اتصالات آن نامناسب باشد یا پره‌های پنکه بالانس نبوده باشد، ممکن است این وسیله برقی صدای اضافی از خود خارج کند یا پره‌های آن با مشکلات متعددی روبه‌رو شوند. بهترین کار این است که آن را خاموش کنید و در اسرع وقت اقدام به رفع مشکل نمایید. شاید مشکل صدای این وسیله به‌خاطر موتور آن باشد. اگر موتور این دستگاه خراب و یا نیم‌سوز شود، صداهای بم از خود تولید می‌کند.

اگر پره‌های وسیله برقی شما کثیف هستند، ابتدا باید آن‌ها را از گرد و غبار و کثیفی رها سازید. گرد و غبار و کثیفی می‌تواند پره‌های این دستگاه را از تعادل خارج کرده و باعث لرزشش شود. علل‌های ساده مانند شل شدن پیچ ها می‌تواند عامل دیگری برای تولید صدای گوش‌خراش باشد. می‌توانید با بررسی پیچ‌ها پی ببرید که آیا صدای اضافی به‌ خاطر پیچ‌های شل است یا خیر. اگر می‌توانید اتصالات سیم را خودتان بررسی کنید، ولی اگر در این کار تجربه ندارید از یک تعمیرکار کمک بگیرید. خرابی خازن، وجود زباله در محفظه موتور، خراب شدن بوش ها و عوامل دیگر در بروز چنین مشکلاتی دخالت دارند.

چگونگی رفع مشکل لرزش در پنکه

اگر شما توانایی یا مهارت خاصی در تعمیر لوازم برقی دارید می‌توانید بدون این‌که وسیله را به تعمیرکار نشان دهید، خودتان این مشکل را رفع کنید. برای‌ اینکه لرزش پنکه را رفع کنید، اولین کار خاموش کردن فن است. پیچ هایی که پره‌ها را روی چرخ موتور فن نگه داشته‌اند را بررسی کنید. در صورت وجود پیچ شل، آن‌ها را ببندید. تمام گرد و غبار روی پره‌ها را با دستمالی مرطوب پاک و بعد با پارچه‌ای تمیز خشک کنید. بعد از خشک کردن پره‌ها، فن را به برق وصل کنید تا پره‌ها بچرخند و زودتر خشک شوند. دقت کنید که آیا لرزش پنکه وجود دارد یا خیر.

اگر وسیله شما درست شد که هیچ، ولی اگر باز لرزید، می‌توانید یک کیت متعادل کننده پره بخرید. گیره تعادل این کیت را نزدیک لبه‌ی بیرونی تیغه نصب کنید. پنکه را روشن و به پره‌ها دقت کنید. این کار را با پره‌های فن هم انجام دهید تا ببینید کدام پره پنکه کم‌تر می لرزد. این گیره را بالا و پایین بکشید تا زمانی‌که لرزش پنکه کم شود. همراه کیتی که خریداری کرده‌اید وزنه‌ای نیز  ارائه می‌شود. آن را به بالای پر و در راستای گیر وصل کنید.
رفع مشکل صدا و لرزش پنکه

رفع مشکل صدا و لرزش پنکه

مشخص کردن علت صدای فن خیلی مهم است. بعد از این‌ که علت را جویا شدیم نحوه جلوگیری از ایجاد صدا در این وسیله، کمی آسان تر می شود. ما به شما مراحل عیب یایی رفع صدای این دستگاه را شرح می دهیم. در اکثر موارد، یکی از این راه حل ها می تواند مشکل را رفع کند.

  • تمیز کردن پره ها

در مرحله اول، تمیز کردن پره ها خیلی مهم است. شاید با تمیز کردن پره ها از کثیفی و گرد و غبار، مشکل صدای این دستگاه حل شود. این کار همیشه ارزش امتحان کردن را دارد. با صرف زمان کم می توان پی برد که آیا این مشکل از کثیفی بوده یا عواملی دیگر باعث بروز این مشکل شده است.

  • سفت کردن پیچ ها

راه حل دوم توجه به پیچ ها است.اگر شل شده اند آن ها را سفت کنید. دستگاه را به برق بزنید. در صورت درست نشدن، فن را از برق کشیده و مرحله بعدی را پیش بگیرید. قطعات لامپ را بررسی کنید. اگر شل هستند آن ها را سفت کنید. فشار بیش از حد به لامپ ها برای سفت کردنشان وارد نکنید. ممکن است شیشه لامپ ها را بشکنید. محکم و سفت کردن درپوش ها فراموش نشود.

  • روغن کاری

با استفاده از کیت های متعادل سازی که می توانید خریداری کنید، پره های فن را تنظیم کنید. در آخر روغن کاری موتور می تواند سبب رفع مشکل صدای پنکه شود. قبل از روغن کاری، با یک دستمال کاغذی، تمام کثیفی های موتور را تمیز کنید و بعد از روغن ماشین کمک بگیرید. اگر همه مراحل را انجام دادید و باز مشکل مورد نظر رفع نشد، می توانید از تعمیرکار کمک بگیرید.

 

راهکارهای افزایش عمر پنکه

راهکارهای افزایش عمر پنکه

همه ساله با تمام شدن فصول سرد و آغاز فصل های گرم، مردم به یاد وسایل سرمایشی خانه خود می افتند. به طوری که اگر در خانه این وسیله ها را دارند، درصدد تمیز کردن آن برمی آیند و اگر به هر علتی این وسیله ها غیر قابل استفاده شده باشد، از این وسیله های خنک کننده خریداری می کنند. کولر که یک وسیله خنک کننده قوی به شمار می رود زمانی کارآیی دارد که هوا به شدت گرم باشد. ولی پنکه‌ها حتی زمانی که هوا نه خیلی سرد است و نه خیلی گرم نیز کارایی خود را نشان می دهند. داشتن یک فن مناسب در فصل های گرم بخصوص بهار، یک نعمت است. این را هم در نظر داشته باشید که لرزش پنکه ممکن است به دلایلی همچون زیاد کار کردن آن نیز اتفاق بیافتد.

  • تمیزکاری، مناسب ترین راهکار

پنکه ها باید در مدت زمانی معین تمیز شوند. اکثر پنکه ها رومیزی یا سقفی هستند. این وسیله ها در معرض گرد و غبار، دود سیگار، قلیان و لکه های چربی بوده و زود به زود آلوده می شوند. اگر سر وقت تمیز نشوند امکان دارد که زودتر از عمر خود خراب شوند. اگر این پنکه‌ها در مکان های عمومی همچون قهوه خانه ها و مسافرخانه ها باشند، احتمال کثیفی آن افزایش میابد.

تمیزکاری هر وسیله ای نه تنها بر زیبایی آن می افزاید، بلکه مانع از گرم شدن موتور آن دستگاه نیز می شود. برس هایی که موهای نرم دارند و یا پارچه هایی که نرم و تمیز هستند، بهترین ابزار برای تمیز کردن این نوع وسیله می باشند. با تمیز کردن می توان از لرزش پنکه جلوگیری کرد و مانع از خرابی آن شد. پنکه های سقفی نیز به راحتی با گردگیرها برق انداخت. برای همه پنکه‌ها نمی‌توانید از آب برای تمیزکاری کمک بگیرید. تنها در صورتی می توانید از آب استفاده کنید که در دفترچه راهنمای این دستگاه، استفاده از آب برای تمیزکاری بلامانع باشد. در این صورت می توانید با کمی مواد شوینده و دستمال نمناک، فن را تمیز کنید.

مزیت پنکه رومیزی

مزیت پنکه رومیزی

پنکه رومیزی مزایای زیادی برای تمیز کردن دارد. می توانید توری پنکه را جدا کرده و به راحتی با آب گرم و مواد شوینده آن را بشویید تا همه چربی ها و گرد و خاک ها از بین برود. در هنگام نصب دقت کنید که توری کاملا خشک باشد. سپس آن را نصب کنید. شاید این امر از لرزش پنکه جلوگیری نماید. مواظب باشید که هیچ گونه آب و رطوبتی داخل دستگاه نشود. قبل از شروع به تمیز کردن هر نوع وسیله برقی، از قطع بودن اتصال برق اطمینان داشته باشید. اگر با باتری کار می کنند باتری آن ها را جدا سازید و حتما دفترچه راهنمای دستگاه را به دقت مطالعه کنید. اکثر تولیدکنندگان وسایل برقی، در مورد نحوه تمیز کردن محصولات تولیدی خود، توضیحات مفصلی داده اند که می توانید از این توضیحات کمک بگیرید.

در این نوع از این دستگاه، لرزش پنکه کم تر و دیرتر ممکن است اتفاق بیافتد. پنکه ها با چرخیدن پره ها یا به عبارتی با لرزش پنکه، هوای مطبوع و خوشایندی را در فضا ایجاد می کنند. اگر از این وسیله ها به خوبی مراقبت شود دچار لرزش و صدا نمی شوند. صدا و لرزش پنکه آزار دهنده است و باید خیلی زود رفع شود.

سخن آخر

برخی از افراد هستند که با وجود اینکه کولر و سایر لوازم خنک کننده در خانه دارند، باز دوست دارند از پنکه استفاده کنند. شاید دلیل این رفتار این باشد که پنکه ها هوا را متعادل می کنند. برندهای مختلفی اقدام به تولید این وسیله برقی کرده اند. پنکه ها چند نوع می باشند. ایستاده، رومیزی، سقفی و پنکه ماشین از انواع آن بوده که این وسیله ها شکل های متنوع با قابلیت های گوناگون دارند. همه افراد طالب آن هستند که این وسیله برقی را با قیمت مناسب و کیفیت مطلوب خریداری کنند. برخی از پنکه ها به دلیل اینکه کیفیتشان پایین است، زودتر دچار لرزش و صدا می شوند. در این صورت می گوییم که لرزش پنکه اتفاق افتاده است. صدا و لرزش پنکه هشداری جدی است. اگر جدی گرفته نشود باعث خرابی دستگاه خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت درخواست آنلاین در سامانه تعمیرکاران

فرم درخواست تعمیر لوازم خانگی

شماره‌ی خود را ثبت کرده تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس گرفته و درخواستتان را ثبت کنند. هر زمان و هر گونه که شما بخواهید، تعمیرکاران برای خدمت‌رسانی آماده است.

با ثبت شماره خود برای تعمیرکاران، از تخفیف ویژه برای تعمیر لوازم خانگی خود بهره مند شوید.