تعمیرات تمامی برند های لوازم خانگی در اسرع وقت با کادری مجرب و کارآزموده و ارائه خدمات با 123 روز گارانتی

دلایل برفک زدن یخچال های نوفراست + راهکارهای ساده

دلایل برفک زدن یخچال های نوفراست + راهکارهای ساده

برفک زدن یخچال در مدل های قدیمی، تقریباً طبیعی بود و به وجود آمدن آن برای کسی ایجاد نگرانی نمی کرد. با ظهور مدل های بدون برفک که اصطلاحاً به آن ها یخچال های نوفراست گفته می شود، این مسئله از این وسیله برقی برداشته شد. اما این نگرانی نیز به وجود آمد که یخچالی که نوفراست است چرا گاهی باز هم گاهی برفک می زند؟!
در این مقاله ما قصد داریم دلایل برفک زدن یخچال های نوفراست را بررسی کنیم. البته این به این معنی نخواهد بود که شما با مطالعه این مقاله از حضور تعمیرکار متخصص در منزل خود بی نیاز می شوید. پس فراموش نکنید که جهت حفظ کیفیت عملکرد یخچال و افزایش عمر آن حتماً در موارد ضروری از تعمیرکاری باتجربه کمک بگیرید.

علت برفک زدن یخچال های نوفراست چیست؟

 

علت برفک زدن یخچال های نوفراست چیست؟

گردش هوای سرد داخل یخچال باعث خنک شدن مواد غذایی و فریز شدن آن ها می شود. حال اگر به هر علتی هوای گرم وارد این وسیله شود، در اثر تماس با هوای خنک داخل آن، ابتدا طی واکنش هایی تبدیل به مایع یا رطوبت شده و سپس جامد می شود. نتیجه ی این فرایند به شکل برفک در یخچال قابل مشاهده است. سیستم خنک کننده یخچال های نوفراست شامل المنت، تایمر دیفراست، برد الکتریکی یا مدار فرمان، و ترموفیوز یا فیوز حرارتی است.

در این دستگاه عملکرد به این صورت است که لوله های خنک کننده یا اواپراتور، که در انتهای صفحه پشت این دستگاه قرار دارد، سرما را از طریق فن به داخل یخچال هدایت می کند. این لوله های خنک کننده، هم رطوبت را جذب می کنند و برفک رویشان می نشیند. هر چند ساعت یک بار با دستور برد الکتریکی، المنت کنار اواپراتور به کار می افتد. با فعالیت المنت، برفک ها آب می شوند. سپس از طریق مسیر تخلیه به کاسه روی موتور هدایت و با گرمای موتور تبدیل به بخار می شوند. حال درست عمل نکردن هر کدام از این قطعات باعث ایجاد برفک در اطراف لوله های اواپراتور می شود. در ادامه این دلایل را با هم بررسی می کنیم.

خرابی سیستم دیفراست و یخ زدایی

سیستم دیفراست یا تایمر دیفراست وظیفه اندازه گیری میزان رطوبت و دمای داخل کابین یخچال را برعهده دارد. چنانچه میزان دما و رطوبت از حد مجاز پایین تر برود به المنت دستور ذوب کردن برفک ها را می دهد. در حالت عادی سیستم دیفراست معمولاً هر ده ساعت یک بار، عمل ذوب یخ ها را انجام می دهد. وجود هر گونه اشکال در سیستم دیفراست باعث ذوب نشدن یخ ها و برفک زدن اطراف لوله های اواپراتور و قسمت های دیگر این دستگاه می شود.

سرد بودن قسمت فریزر و گرم بودن قسمت یخچال یا بالعکس و کار کردن دائم موتور بدون خاموش شدن، می تواند مربوط به خراب بودن سیستم دیفراست باشد. تعیین خرابی سنسور دیفراست بر عهده تعمیرکار بوده و با دستگاه تست مقاومت سنسور دیفراست قابل تشخیص است.

خرابی المنت

المنت وظیفه ذوب کردن برفک ها و یخ های موجود در یخچال را برعهده دارد. پر واضح است که اگر این قطعه خراب شود برفک ها در قسمت های مختلف دستگاه باقی مانده و ذوب نمی شوند. در یک روش تست خرابی، المنت های خراب معمولا اهم های بالا از خود نشان می دهند. این المنت های خراب باید تعمیر و یا تعویض شوند.

خرابی ترمو فیوز

وظیفه اصلی ترموفیوز در یخچال های نوفراست، اندازه گیری دمای المنت می باشد. در صورت کاهش یا افزایش دمای المنت، دستور وصل یا قطع جریان برق و خاموش یا روشن کردن آن از طریق این قطعه صورت می گیرد. گفتنی است که ترموفیوز تنها برای یک بار می تواند المنت را بر اثر گرمای زیاد از مدار خارج کند.  پس از آن بر اثر گرمای زیاد می سوزد و نیاز به تعویض قطعه دارد.

خرابی برد الکترونیکی یا فرمان

برد الکتریکی در حکم مغز هوشمند یخچال های نوفراست است. این قطعه وظیفه هماهنگ کردن وظایف قطعات دیگر را برعهده دارد. پیام کاهش دما از سیستم دیفراست به برد می رسد و این برد است که فرمان فعال شدن المنت را صادر می کند . طبیعی است وقتی برد الکتریکی این دستگاه خراب شود فعال شدن المنت با اختلال مواجه می شود. در این صورت در آن برفک تشکیل می شود.

علل متفرقه

دلایلی که تا الان اشاره شد مربوط به خراب شدن قطعات مختلف سیستم خنک کننده یخچال های نوفراست بود. در صورتی که تمامی قطعات سالم باشند، و باز شاهد برفک در قسمت های مختلف این وسیله باشیم، باید به دنبال علل و عوامل دیگر برای این اتفاق بود. برخی از این علل عبارتند از مورد زیر هستند.

خرابی یا پارگی لاستیک درب یخچال

خرابی یا پارگی لاستیک درب یخچال

خراب شدن لاستیک درب یخچال یکی از علت های برفک زدن در انواع مختلف این دستگاه است. در صورتی که لاستیک در یخچال سوراخ یا دچار پارگی شود، هوای گرم و مرطوب بیرون وارد محیط درونی می شود. این مسئله به مرور به صورت برفک و یخ داخل این دستگاه خودش را نشان می دهد.
برای تست سالم بودن لاستیک درب، یک تکه کاغذ یا اسکناس را بین آن قرار دهید. سپس در را ببندید. در صورتی که این کاغذ یا اسکناس به راحتی قابل بیرون کشیدن باشد، نشان از خرابی لاستیک یخچال است.

نامناسب بودن محل نصب یخچال

محل نصب یخچال فریزر در آشپزخانه های کوچک به علت کمبود جا ممکن است در نزدیکی اجاق گاز یا سماور در نظر گرفته شود. پر واضح است که میزان بالای حرارت در اطراف این وسیله، به مرور زمان بر عملکرد آن اثر می گذارد. این مورد باعث ایجاد برفک در این دستگاه می شود. برای جلوگیری از بروز این مشکل حتی الامکان باید محل نصب یخچال فریزر در فاصله مناسب از اجاق گاز و سماور در نظر گرفته شود.

همچنین نصب یخچال فریزر در مکانی که به طور روزانه، تابش مستقیم نور خورشید را دارد، همین مشکل را ایجاد می کند. پس حتماً موقع نصب باید به این نکته هم دقت شود. کم یا زیاد شدن میزان گاز داخل لوله ها و همچنین مسدود شدن مجرای آب خروجی حاصل از آب شدن برفک ها، که به علت رسوب آب داخل مجرا یا هر دلیل دیگری می تواند به وجود آمده باشد، از دلایل دیگر برفک زدن داخل این دستگاه است. تشخیص این موارد همه باید با حضور تعمیرکار مجرب صورت گیرد.

برای از بین بردن برفک یخچال چه کنیم؟

برای از بین بردن برفک یخچال چه کنیم؟

در صورتی که با وجود برفک در یخچال نوفراست خود مواجه شدید همزمان با اینکه با سرویس کار مجاز برای رفع مشکل تماس می گیرید اقدام به آب کردن برفک ها کنید. ماندگاری برفک ها سبب کاهش بازدهی موتور و کار کردن بیشتر آن می شود. در طول زمان قطعاً این مورد سبب کاهش عمر موتور این دستگاه شما خواهد شد.

فرایند پاکسازی برفک ها

برای آب کردن برفک ها دستگاه را از برق بکشید و صبر کنید، برفک ها آب شود. برای افزایش سرعت آب شدن، می توانید از سشوار استفاده کنید. اما هرگز از وسایل نوک تیز برای کندن برفک ها از روی لوله های اواپراتور استفاده نکنید. استفاده از وسایل نوک تیز ممکن است باعث سوراخ شدن لوله ها و تخلیه گاز داخل آن ها شود که مشکل را دو چندان می کند.

پس از آب شدن کامل برفک ها، با دستمال یا حوله تمیز تمام قسمت های داخل یخچال و فریزر را خشک کنید. سپس مجدد برق یخچال را وصل کنید. چنانچه برفک فقط در قسمت یخچال مشاهده شده و فریزر به خوبی کار می کند یا برعکس آن، ممکن است اشکال از دما باشد که روی درجه پایین تنظیم شده است. در این صورت یخچال یا فریزر فرصتی برای از بین بردن رطوبت پیدا نکرده و برفک می زند. با تنظیم درست درجه، این مشکل برطرف می شود.

دمای مناسب یخچال فریزر

دمای مناسب یخچال فریزر

دمای مناسب برای یخچال، سه درجه سانتی گراد یا 37 درجه فارنهایت و برای فریزر 18- درجه سانتی گراد یا 0 درجه فارنهایت است. پس به یاد داشته باشید که در صورت بروز مشکل در یکی از قسمت یخچال یا فریزر، لاستیک درب ها حتماً چک شود. ممکن است پارگی لاستیک در یکی از این دو قسمت باعث بروز عملکرد نامناسب در آن قسمت شود. حتی ممکن است مواد غذایی داخل آن مانع بسته شدن درب یخچال یا فریزر شده باشد که باید مورد بررسی قرار گیرد.

تعمیر یخچال قطعاً یک کار تخصصی است. در صورت بروز هر گونه مشکل در عملکرد یخچال و فریزر خود، برای جلوگیری از افزایش هزینه تعمیر، حتماً با تعمیرکاری متخصص در زمینه برند دستگاه خود تماس بگیرید. شرکت تعمیرکاران می تواند شما را برای یافتن تعمیرکار متخصص انواع برندهای لوام خانگی راهنمایی کند. پس با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت درخواست آنلاین در سامانه تعمیرکاران

فرم درخواست تعمیر لوازم خانگی

شماره‌ی خود را ثبت کرده تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس گرفته و درخواستتان را ثبت کنند. هر زمان و هر گونه که شما بخواهید، تعمیرکاران برای خدمت‌رسانی آماده است.

با ثبت شماره خود برای تعمیرکاران، از تخفیف ویژه برای تعمیر لوازم خانگی خود بهره مند شوید.