تعمیرات تمامی برند های لوازم خانگی در اسرع وقت با کادری مجرب و کارآزموده و ارائه خدمات با 123 روز گارانتی

تعمیر جاروبرقی و عیب یابی آن

تعمیر جاروبرقی و عیب یابی آن
127
17 نوامبر 2022
تحریریه تعمیرکاران

جاروبرقی یک ابزار و وسیله‌ی اساسی برای نظافت است. ابزاری که به پاکیزگی و نظافت منازل  کمک زیادی می کند. همچنین محیط های کاری مانند صنعت گردشگری و هتلداری، ادارات، مغازه ها و کارخانجات. در واقع از آن برای حذف گرد و غبار از کف و سطوح استفاده می شود و محیطی تمیز و ایمن را برای ما به ارمغان می آورد. اگرچه طول عمر مفید مدل های باکیفیت این ابزار بالاست، اما هر از گاهی ممکن است دچار مشکلاتی شوند. مخصوصا اگر به درستی از آنها استفاده نشود. از آنجایی که تقریباً همه در خانه های خود از این ابزار کاربردی استفاده می کنند؛ احتمال خراب شدن آن دور از انتظار نیست. اگر این اتفاق افتاد، باید بدانید چه مشکلی رخ داده و چگونه باید آن را برطرف کنید. در این مقاله در مورد تعمیر جاروبرقی و بررسی و کشف عیوب آن توضیحاتی را ارائه خواهیم داد.

عیب یابی و تعمیر جاروبرقی

اگر این ابزار کاربردی شما خراب شده باشد؛ شاید لازم باشد هزینه بالایی را صرف تعمیر یا تعویض آن کنید. اما بهتر است کمی صبر کنید! آیا به این فکر کرده اید که خودتان می توانید مشکل را برطرف کنید؟ با شناسایی و عیب یابی مشکل در جاروبرقی خود می توانید در زمان و هزینه صرفه جویی کنید. با توجه به میزان کاری که ما از آنها می کشیم گاهی مستعد خرابی هستند؛ اما اکثر مشکلات جاروبرقی به راحتی قابل رفع هستند. پس ابتدا باید متوجه شوید که دقیقاً چه مشکلی در دستگاه شما رخ داده است سپس اگر مشکل سطحی بود میتوانید به تنهایی آن را رفع کنید. اگر هم مشکل جدی بود باید از تعمیرکار متخصص در تعمیر این ابزار کمک بگیرید! 

مشکلات رایج جاروبرقی

هنگامی که جاروبرقی شما با مشکلی مواجه شد، بهتر است قبل از اینکه پیچ گوشتی را بیرون بیاورید یا شروع به بیرون کشیدن قطعات آن  کنید، ابتدا دفترچه راهنما را بخوانید. دفترچه راهنما به شما توصیه هایی در مورد نحوه دسترسی و تعویض فیلترها می‌دهد. همچنین به شما می گوید که کدام قسمت ها را می توانید بشویید. نکات مفید دیگری برای نگهداری و عیب یابی جاروبرقی به شما ارائه خواهد داد. بی توجهی به دفترچه راهنما احتمالا باعث می شود که در نهایت اقدامی اشتباه انجام دهید؛ مشکل بدتر شود و خسارت های جبران ناپذیری به دستگاه وارد شود. حتی ممکن است گارانتی دستگاه نیز نتواند خسارت را جبران کند! بنابراین در اینجا لیستی از مشکلات رایجی که مردم با این ابزار کاربردی تجربه می کنند و راه حل هایی برای تعمیر آن را آوردیم.

از دست دادن قدرت مکش

کاهش قدرت مکش گاهی ممکن است به دلیل انسداد در شیلنگ باشد که نیاز به تعمیر جاروبرقی توسط تعمیرکار نیست. اگر فکر می کنید در شلنگ انسداد وجود دارد؛ آن را از سر و بدنه جاروبرقی جدا کنید و به خوبی تکان دهید؛ تا ببینید آیا چیزی بیرون می افتد. بهتر است هر دو انتهای شیلنگ را بررسی کنید تا ببینید آیا انسداد قابل مشاهده است یا خیر. اگر هیچ انسدادی مشاهده نشد، به آرامی دسته جارو را از داخل شلنگ فشار دهید تا انسداد را پیدا کنید و آنها را بیرون برانید. گاهی کاهش مکش ممکن است به خاطر کثیفی با گرفتگی در برخی قطعات باشد.

اگر جاروبرقی شما دائماً مسدود می شود، سعی کنید تمام قطعاتی که قابلیت جدا شدن دارند را از دستگاه جدا کنید و آنها را با دقت تمیز کنید.  قطعاتی از قبیل سری، شیلنگ و میله. یکی از دلایل کاهش قدرت مکش دستگاه، پر بودن کیسه‌ی آن است. بهتر است کیسه را دراورده خالی کنید یا در صورت امکان آن را با کیسه ای جدید تعویض نمایید. این اعمال باعث می‌شود دستگاه بسیار قوی تر شود و همچنین سطح نویز هنگام استفاده از آن کاهش یابد. همچنین نیاز به صرف هزینه برای تعمیر جاروبرقی نمی شود.

توقف وسط کار

روشن نشدن دستگاه یا توقف آن حین کار کردن یک مشکل رایج است. این مشکل حتما تاکنون برای همه ما پیش آمده است. نکات زیر به شما کمک می کند تا در کمترین زمان دستگاه خود را عیب یابی کنید. همچنین به شما کمک کند تا تعمیر جاروبرقی خود را به بهتین نحو انجام دهید. گاهی یک دلیل ساده باعث بروز این مشکل خواهد شد. بله قطعی جریان برق! قطعی جیران برق اغلب دلیل کار نکردن جاروبرقی است. دستگاه را چک کنید . ببینید که آیا به پریز برق متصل است. همچنین وضعیت فیوزها و جریان برق شهری را نیز بررسی کنید یا یک بار دستگاه را روشن و خاموش نمایید. گاهی خرابی در محافظ حرارتی دستگاه باعث خاموشی شدن آن می شود. برای رفع مشکل بهتر است انسداد شیلنگ و فیلترها را بررسی کنید و در صورت مشاهده هر نوع مانع و شی اضافه آن را بیرون آورید. 

گاهی ممکن است کیسه دستگاه پر شده باشد و در نتیجه حین کار خاموش شود. بهترین کار این است که کیسه را تعویض کنید یا آن را خالی نمایید. در صورتی که هیچ کدام از روش هایی که ذکر کردیم جوابگو نبود, سیم دستگاه را چک کنید. گاهی وجود قطعی سیم باعث بروز این مشکل خواهد شد. ابتدا بررسی کنید که سیم به درستی به جاروبرقی وصل شده باشدو  هیچ شکافی در لاستیک وجود ندارد. اگر سیم آسیب دیده باشد، نیاز به تعمیر یا تعویض فوری دارد. همچنین گاهی خرابی در سوئیچ روشن و خاموش یا خرابی در موتور جاروبرقی این مشکل را ایجاد می کند که نیازمند است قطعات خراب تعمیر یا تعویض گردند. البته بهتر است ابتدا علت اصلی خرابی در موتور کشف شود تا در آینده از بروز مجدد مشکل جلوگیری شود.

مشکل صدای زیاد و تعمیر جاروبرقی

گاهی هنگام کار با دستگاه متوجه صدای بیش از حد و غیر عادی آن می شوید. صدایی که از پیش آن را تجربه نکرده بودید. یکی از دلایل رایج این موضوع کثیف شدن قسمت موتور و انسداد آن است. این مسئله حتی می تواند منجر به خراب شدن فن موتور نیز شود. فن های شکسته قابل تعمیر نیستند و فقط می‌توانبد آنها را تعویض کنید. (البته برای رفع این مشکل باید حتما از تعمیرکار کمک بگیرید.) اگر صدای برس دستگاه را می شنوید، نشان دهنده شکستن غلتک برس است. در این حالت مجموعه کامل غلتکی برس باید تعویض شود.

بوی بد جاروبرقی

آیا دستگاه شما حین عملیات بو می دهد؟ این مشکل چندین دلیل رایج دارد و معمولاً به راحتی قابل رفع است. این نکات عیب یابی باید به شما در شناسایی و تعمیر جاروبرقی کمک کند. ممکن است به دلیل انباشت مواد و آشغال های بد بو مثل تکه های فاسد شده غذا و غیره در کیسه جاروبرقی، بوی بد ایجاد شود. برای رفع این مشکل در اسرع وقت کیسه جاروبرقی را تعویض کنید. بعضی دستگاه ها به جای کیسه گرد و غبار، کپسول گرد و غبار دارند که ممکن است این قسمت پر شده باشد و بوی بد دهد. 

فیلترهای کثیف یکی دیگر از دلایل احتمالی بوی بد است. بهتر است فیلترها را در مخلوطی از جوش شیرین و آب تمیز کنید. اگر این کار جواب نداد، فیلترها را تعویض کنید. مسدود شدن شیلنگ یا اتصالات دستگاه می تواند باعث بوی بد جاروبرقی شود. شلنگ را بردارید و  آن را بررسی کنید. اگر شلنگ کاملاً پلاستیکی است، می توانید آن را به مدت یک شب در آب صابون بگذارید تا خیس بخورد. همچنین می توانید با ضمائم پلاستیکی نیز همین کار را انجام دهید تا یک شب خیس بخورند.

 

خرابی در غلتک و برس سر جاروبرقی 

پس از ساعت‌ها مکیدن مو و پرز از کف، جای تعجب نیست که سر دستگاه شما با مشکل مواجه شود. اگر سر کف دارای یک غلتک برس است، معمولاً می توانید آن را برای تمیز کردن بردارید. موهای درهم یا نخ را با برش دادن آنها با قیچی یا چاقوی کوچک بردارید. در حالی که در حال کار هستید، سر غلتک و موها را با استفاده از یک برس کوچک، شلنگ دستگاه یا با شستن آن زیر شیر آب تمیز کنید. برس غلتکی در سر تمیزکننده گاهی اوقات توسط یک تسمه لاستیکی هدایت می شود، که می تواند باعث شود تا چرخ های محرک غلتکی فرسوده، شکسته یا بلغزد. قرار دادن آن در جای خود می تواند مشکل را حل کند. امروزه بسیاری از این غلتک‌های برس مستقیماً توسط یک دوک چرخان به حرکت در می‌آیند.

نکات مهم تعمیر جاروبرقی با تعویض آن

اگر دستگاه شما نسبتاً نو است و اولین بار است که با مشکل مواجه می شوید؛ تعمیر جاروبرقی احتمالا بهترین راه حل است. در واقع، دستگاه شما ممکن است همچنان تحت ضمانت باشد. با این حال، اگر مجبور شده‌اید برای چندین تعمیر هزینه بپردازید و به نتیجه دلخواه نرسیده اید و از عملکرد دستگاه خود راضی نیستید؛ دستگاه شما عمر زیادی دارد و زیاد کار کرده است. ممکن است وقت آن رسیده باشد که یک دستگاه جدید را خریداری و جایگزین آن کنید. همچنین اگر هزینه زیادی برای خرید دستگاه پرداخت کرده اید، احتمالاً تعمیرات ارزش آن را دارد. البته توصیه می کنیم بیش از نیمی از قیمت اصلی را برای هیچ تعمیری خرج نکنید. برندهای خاصی جاروهای باکیفیت تولید می کنند که اگر به درستی از آنها مراقبت کنید، سال ها دوام خواهند داشت.

در پایان 

در این مقاله در ارتباط با تعمیر یکی از کاربردی‌ترین ابزارهای منزل صحبت کردیم. همکاران ما در مجموعه‌ی تعمیرکاران در خدمت شما عزیزان هستند تا در صورت مواجه با این مشکل در کمترین زمان ممکن به تعمیر دستگاه شما بپردازند.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت درخواست آنلاین در سامانه تعمیرکاران

فرم درخواست تعمیر لوازم خانگی

شماره‌ی خود را ثبت کرده تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس گرفته و درخواستتان را ثبت کنند. هر زمان و هر گونه که شما بخواهید، تعمیرکاران برای خدمت‌رسانی آماده است.

با ثبت شماره خود برای تعمیرکاران، از تخفیف ویژه برای تعمیر لوازم خانگی خود بهره مند شوید.