تعمیرات تمامی برند های لوازم خانگی در اسرع وقت با کادری مجرب و کارآزموده و ارائه خدمات با 123 روز گارانتی

ترفند های نظافت و نگه داری از اجاق گاز

ترفند های نظافت و نگه داری از اجاق گاز

ترفند های نظافت اجاق گاز چیست؟ نکات نظافت و نگهداری انواع اجاق گاز ها چیست؟ معرفی انواع اجاق گاز راه کار های افزایش طول عمر اجاق گاز چیست؟

اجاق گاز یک وسیله لوازم خانگی بسیار بسیار ضروری در خانه است و طیف های مختلف و وسیعی دارد. این وسیله بسیار ضروری یک سری نکات و ترفند نظافت و نگه داری دارد که برای افزایش طول عمر اجاق گازتان باید به آن دقت کنید. این نکات بسیار مهم هستند و باید حتما آن ها را رعایت کنید. برای همین ما تصمیم به نوشتن این مقاله کردیم تا شما را با ترفند ها و نکات نظافت اجاق گاز آشنا کنیم. برای همین تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

اهمیت نظافت اجاق گاز در عملکرد آن

اما بیایید قبل از اینکه به سراغ نکات دیگر برویم با هم موضوعی مهم را بررسی کنیم. نظافت اجاق گاز در عملکرد آن چه مقدار اهمیت دارد؟ یا اصلا اهمیتی دارد؟ این شاید سوالی باشد که مطمئنا ذهن خیلی از شما را به خود درگیر کرده است. برای همین ما در این قسمت از مقاله پاسخ این پرسش مهم را به شما می دهیم. برای همین تا آخر با ما همراه باشید. نحوه تمیز کردن اجاق گاز بسیار اهمیت دارد زیرا بر خلاف تصور خیلی ها موقع پخت غذا کمی از چربی ها و اضافه مواد غذایی در مسیر های شعله ها، شیشه اجاق گاز، شیشه فر، شعله اجاق گاز و سایر قطعات انباشته می شود. برای همین اگر نظافت این وسیله پر کاربرد به درستی انجام نگیرد موجب کاستی عملکرد این وسیله پر کاربرد در آشپزخانه می شود.

 

 

انواع صفحات اجاق گاز

در کل در دنیا چند مدل اجاق گاز وجود دارد. منظور ما در این مقاله از انواع اجاق گاز برند یا مدل آن ها نیست. بلکه منظور ما در این مقاله از انواع اجاق گاز صفحات آن است. در دنیا صفحات اجاق گاز را می توان به سه مدل شیشه ای، چدن و استیل تقسیم کرد. که هر کدام کارایی و کیفیت خاص خودش را دارد. ولی موضوع اصلی مقاله ما این نیست. شما می توانید برای اطلاعان بیشتر در رابطه با انواع اجاق گاز مقاله انواع اجاق گاز را مطالعه کنید. اما بیایید قبل از نکات نظافت اجاق گاز انواع صفحات اجاق گاز را از نظر کارایی با هم مقیسه کنیم. در ادامه صفحات اجاق گاز را بر اساس تاریخ چه به شما معرفی می کنیم.

صفحه استیل

همان طور که در بالا به شما گفتیم می خواهیم در این قسمت از مقاله صفحات اجاق گاز را بر اساس تاریخ چه با هم بررسی کنیم. اولین اجاق گاز ها صفحات استیل داشتند. برای همین صفحه استیل به عنوان قدیمی ترین صفحه تاریخ اجاق گاز شناخته می شود. اما اجاق گاز هایی که در این روز ها تولید می شوند صفحات استیل ندارد. یعنی در واقع می توانیم بگوییم که صفحات استیل امروزه طرفدار های خود را از دست داده است. همچنین این جنس از صفحات کیفیت و زیبایی خوبی ندارد. ولی ما در این مقاله برای تمام این صفحات نکات و ترفند های نظافت را می گوییم. پس با ما همراه باشید.

 

صفحات شیشه ای

بعد از صفحات استیل اجاق گاز هایی رومیزی با صفحات شیشه ای وارد بازار شد. این صفحات طرفداران زیادی از زمان ورود به بازار تا کنون دارند. تقریبا تمامی خانه ها امروزه اجاق گاز هایی رومیزی با صفحات شیشه ای در منزل دارند. این صفحات به خوبی توانستند خیلی زود جای صفحات استیل را بگیرند.

صفحات چدن

و جدید ترین صفحات اجاق گاز ها امروزه چدن است. صفحات چدن به تازگی وارد بازار شده اند ولی به دلیل گرانی این اجاق گاز ها هنوز معروف نشدند و فقط تعداد کمی از خانه ها ار این اجاق گاز ها استفاده می کنند. هنوز هم بیشتر خانه ها از اجاق گاز هایی با صفحات شیشه ای استفاده می کنند. ولی از نظر کیفیت و و ظاهر این اجاق گاز ها برتری ویژه ای نسبت به اجاق گاز های شیشه ای دارند.

نکات نظافت اجاق گاز

در قسمت بالای مقاله شما را با اهمیت نظافت اجاق گاز در عملکرد آن و انواع صفحات اجاق گاز آشنا کردیم. حالا در این قسمت از مقاله موضوع اصلی مقاله نکات نظافت اجاق گاز را با هم بررسی می کنیم. برای همین با ما همراه باشید. همان طور که در قسمت های بالای مقاله به شما گفتیم جنس های صفحه گاز با هم متفاوت است. برای همین هر جنس آن یک سری نکات و ترفند نظافت دارد.

ترفند نظافت اجاق گاز استیل

 

  • سرکه و حوله نرم: اولین نکته نظافت این محصول سرکه و حوله نرم است. شما در یک ظرف سرکه سفید را بریزید و بعد با یک حوله نرم صفحه گاز استیل خود را تمیز و عاری از آلودگی کنید. [ نکته: به هیچ عنوان از سرکه برای پاکیزه کردن چدن های گاز استفاده نکنید.]

 

  • الکل و یک حوله کاغذی: شاید باورتان نشود اما الکل و حوله کاغذی هم در پاکیزه کردن اجاق گاز موثر است. اما به شما پیشنهاد می کنیم برای تاثیر بیشتر الکل را با نمک مخلوط کنید و بعد با یک حوله کاغذی کثیفی های اجاق گازتان را پاک کنید. با این محلول می توانید چدن های گاز هم پاک کنید.

 

  • آب و مایع: آب و مایع هم یکی دیگر از موادی است که می شود با آن نظافت اجاق گاز را حفظ کرد. فقط کافیست مقداری آب داغ و مایع را به خوبی با هم مخلوط کنید و بعد با یک حوله نرم یا یک اسکاچ آن را تمیز کنید.

ترفند نظافت اجاق گاز شیشه ای

این اجاق گاز شیشه ای است و می شود با هرچیزی آن را تمیز کرد. زیرا آسیبی نمی بیند.

  • وایتکس: از وایتکس تنها می شود برای تمیز کردن اجاق گاز های شیشه ای استفاده کرد. زیرا شیشه با هیچ ماده شوینده ای آسیب نمی بیند. فقط کافیست مقداری وایتکس را با آب مخلوط کنید و آن را با یک اسکاچ یا حوله تمیز و عاری از آلودگی کنید.

با مواد و ترفند هایی که در بالا و در ادامه می خواهیم به آن اشاره کنیم می توانید اجاق گاز های شیشه ای را پاک و تمیز کنید. این یکی از مزایای شگفت انگیز گاز های شیشه ای است.

ترفند نظافت اجاق گاز چدن

  • آب و کف

 

  • مایع مخصوص: به غیز از آب و کف به به هیچ عنوان از مواد دیگری استفاده نکنید. زیرا این صفحات به شدت حساس هستند. این گاز ها یک مایع مخصوص دارند که باید همیشه از این مایع استفاده کنید. اما اگر این مایع را در خانه ندارید می توانید از آب و کف استفاده کنید.

 

راه کار های افزایش طول عمر اجاق گاز چیست؟

در قسمت های بالای مقاله شما را با ترفند های نظافت اجاق گاز آشنا کردیم. حالا در این قسمت از مقاله می خواهیم شما را با راه کار ها و نکات افزایش طول عمر اجاق گاز آشنا کنیم. برای همین با ما همراه باشید.

خاموش کردن شعله گاز بعد از پایان کار

اولین نکته ای که باید برای افزایش طول عمر اجاق گاز رعایت کنید خاموش کردن شعله گاز بعد از پایان کار است. یعنی شما باید بعد از اینکه کارتان با اجاق گاز انجام دادید. شعله آن را خاموش کنید. خیلی ها این کا را نمی کنند. برای همین علاوه بر اینکه به اجاق گاز آسیب می زنند در گاز هم اسراف می کنند.

 

تمیز کردن اجاق گاز

در قسمت های بالای مقاله به شما ترفند های نظافت اجاق گاز را گفتیم و همان طور که که در ابتدای مقاله به شما گفتیم تمیز نکردن اجاق گاز باعث کاهش کیفیت کارایی می شود. زیرا کثیفی ها بر داخل شعله های آن نفوذ می کند و باعث مسدودی شعله می شود. برای همین باید حواستان به این موضوع باشد و به طور منظم اجاق گاز خود را تمیز کنید.

سخن پایانی

در این مقاله شما را با ترفند های نظافت و نگه داری از اجاق گاز آشنا کردیم. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت درخواست آنلاین در سامانه تعمیرکاران

فرم درخواست تعمیر لوازم خانگی

شماره‌ی خود را ثبت کرده تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس گرفته و درخواستتان را ثبت کنند. هر زمان و هر گونه که شما بخواهید، تعمیرکاران برای خدمت‌رسانی آماده است.

با ثبت شماره خود برای تعمیرکاران، از تخفیف ویژه برای تعمیر لوازم خانگی خود بهره مند شوید.