تعمیرات تمامی برند های لوازم خانگی در اسرع وقت با کادری مجرب و کارآزموده و ارائه خدمات با 123 روز گارانتی

تاثیر قطع برق بر لوازم خانگی و خرابی لوازم خانگی

تاثیر قطع برق بر لوازم خانگی و خرابی لوازم خانگی
95
20 سپتامبر 2022
admin1

قطعی نیروی الکتریسیته و تاثیر آن بر لوازم الکترونیکی قابل انکار نیست. آسیب به موتور یا سوختن بخشی از قطعات مهم دستگاه‌های برقی، خسارت جبران ناپذیری جهت تعمیر یا جایگزین آن وسیله کاربردی برای ما به همراه دارد. در این مقاله قصد داریم در ارتباط با تاثیر قطع برق بر لوازم خانگی و خرابی لوازم خانگی مطالبی را به شما عزیزان ارائه کنیم. اگر قصد دارید از بروز این گونه خسارات جلوگیری کنید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

قطع نیروی الکتریسیته چگونه به لوازم خانگی آسیب می‌زند؟

قطع نیروی الکتریسیته چگونه به لوازم خانگی آسیب می‌زند؟

استانداردترین میزان جریان برق برای وسایل الکترونیکی خانگی، حدود 220 ولت می‌باشد. نکته‌ی قابل توجه این است که تا بازه‌ی 50 هرتز، میزان نوسان طبیعی است. در این بازه، لوازم برقی شما بدون هیچ مشکلی می‌توانند فعالیت داشته باشند. اما چیزی که به وسایل الکترونیکی ضربه می‌زند قطعی مکرر برق و نوسانات بیش از این بازه است. با اتصال ناگهانی و رسیدن ولتاژ بیش از 220 به دستگاه، احتمال خرابی و سوختگی آن‌ها افزایش پیدا می‌کند. در فصل گرما به دلیل افزایش مصرف این انرژی معمولا با سهمیه‌بندی این نیرو و قطعی بیش از اندازه آن مواجه هستیم. قطع برق بر برد لوازم خانگی شما تاثیر منفی خواهد داشت. این ابزار مغز لوازم الکترونیکی هستند و در صورت آسیب برای تعمیر و تعویض، هزینه‌ی زیادی باید پرداخت کرد. دومین قطعه حساس به نوسانات برقی موتور، ابزار شما است. تعمیر این ابزار هم هزینه‌ی گزافی دارد. 

چه لوازمی نسبت به نوسانات برق حساس‌تر هستند؟

به محیط اطرافتان که نگاهی بندازید، کمتر وسیله‌ای را می‌بینید که الکترونیکی نباشد. حتی اگر این وسایل در زمان قطعی برق در حال فعالیت نباشند، قطعی برق بر لوازم خانگی تاثیر خود را خواهد داشت. ممکن است در نهایت منجر به خرابی برد آن‌ها ‌گردد. وسایل الکترونیکی واکنش‌ها و حساسیت‌های متفاوتی نسبت به نوسانات و قطعی نیروی الکتریسیته دارند. تاثیر قطعی برق بر بعضی لوازم خانگی که حساسیت زیادی دارند، بیشتر است و آسیب بیشتری می‌بینند. اما بعضا دیده شده یخچال‌های ساید بای ساید از یخچال‌های معمولی آسیب‌پذیرتر هستند. علت این امر فعالیت زیاد کمپرسور این ابزار است. با قطعی نیروی الکتریسته آسیب جدی بر این لوازم خانگی وارد می‌شود. همچنین لوازمی از جمله ماکروفر، اجاق گازهای برقی و دیگر لوازم آشپزخانه هم از آسیب‌های ناشی از قطعی برق در امان نیستند.

بعضی از کشورهای پیشرفته به سبکی لوازم برقی خود را به بازار ارائه کردند که در برابر قطعی برق مقاوم هستند. این وسایل شرایط  این را دارند که ولتاژهای متفاوت را مدیریت کنند.

چگونه از تاثیر منفی قطعی برق بر لوازم خانگی جلوگیری کنیم؟

چگونه از تاثیر منفی قطعی برق بر لوازم خانگی جلوگیری کنیم؟

در ادامه با روش هایی که از طریق آن می توانید تاثیر قطع برق بر لوازم خانگی را به طرز قابل توجهی کاهش دهید، آشنا خواهیم شد.

1. حتما محافظ برق تهیه کنید

هر کدام از لوازم خانگی ضروری با قیمت بسیار بالایی به بازار ارائه می‌شوند. توصیه می‌کنیم برای هر کدام محافظ تهیه کنید. این ابزار با داشتن فیوز از ورود نیروی الکتریسیته با نوسان بالا و رسیدن ولتاژ بیش از حد به دستگاه جلوگیری می‌کنند. بنابراین اجازه نمی‌دهند قطع برق بر لوازم خانگی شما تاثیر منفی بگذارند. از ویژگی‌های مهم یک محافظ مناسب عبارتند از موارد زیر می باشد.

  1. وجود مدار الکتریکی برای کاهش و افزایش جریان برق
  2. وجود نمایشگر ال سی دی برای نمایش ولتاژ و عملکرد دستگاه
  3. دارای سه چراغ قرمز، نارنجی و سبز برای نمایش وضعیت محافظ
  4. دارای فیوز مینیاتوری به منظور حذف نویز
  5. مدار تاخیر برق

۲. ترانس استابلایزر، دستگاهی مفید در برابر جلوگیری از خسارت

اگر در یک جمله به صورت خلاصه بخواهیم به وظیفه‌ی اصلی این دستگاه اشاره کنیم، جلوگیری از ورود شوک به ابزار برقی است. این ابزار که ممکن است با اسامی مثل ترانس افزاینده یا ترانس اتوماتیک و دستگاه تثبیت کننده ولتاژ در بازار ارائه شوند؛ در زمان قطع و اتصال مجدد برق، جریان برق را یکسان می‌کنند. وجود این دستگاه کمک می‌کند تا در صورت قطعی برق، این نیرو قطع نشود؛ بلکه با تثبیت جریان الکتریسیته به صورت اتوماتیک از خاموش شدن ناگهانی لوازم خانگی الکترونیکی جلوگیری می‌کند. البته نکته‌ی حائز اهمیت این است که دستگاه توانایی مدیریت بازه‌ی خاصی از ولتاژ را دارد.

۳. کاربرد UPS یو پی اس یا برق اضطراری در زملن قطعی برق

۳. کاربرد UPS یو پی اس یا برق اضطراری در زملن قطعی برق

یکی دیگر از لوازمی که از قطعی ناگهانی جریان الکتریسیته جلوگیری می‌کند، یو پی اس است. این ابزار انرژی الکتریکی را در خود ذخیره می‌کند و هنگام قطع برق از آن استفاده می‌کند. به این صورت این دستگاه کاربردی این فرصت را به شما می‌دهد تا با قطع عملکرد لوازم خانگی، قطعی برق بر آن‌ها تاثیر منفی نگذارد. وجود این دستگاه برای ادرات، بیمارستان و برخی از کارخانه‌ها ضروری است.

۴- در صورتی که مدتی در منزل نیستید لوازم برقی خانه را از پریز  جدا کنید

اگر برای مدتی منزل خود را ترک کردید حتما ابزارهایی مثل پکیج، تلویزیون و امثال این موارد را از برق بکشید. برای لوازمی مثل یخچال که نمی‌توان آن را از برق کشید حتما محافظ مناسبی تهیه کنید. این امر کمک می‌کند تا تاثیر منفی قطعی برق بر لوازم خانگی شما به حداقل برسد.

از لوازم برقی حاوی برق گیر استفاده کنید

5. از لوازم برقی حاوی برق گیر استفاده کنید

برق‌گیر با اتصال جریان هادی موجود در وسایل برقی، جریان اضافه برق را به زمین انتقال می‌دهند و آن را در بازه‌ی ولتاژ 220 نگه می‌دارند. دستگاه‌های حفاظت از نوسانات نقطه که در دستگاه‌ها به کار می‌روند، همراه با یک سیستم اتصال زمین خوب، از وسایل الکترونیکی شما در برابر بیشتر نوسانات الکتریکی و تاثیر منفی قطع برق محافظت می کنند.

6. نصب پریزهای کاربردی در منزل

یکی دیگر از راهکارهای جلوگیری از تاثیرات منفی قطع برق بر لوازم خانگی، نصب پریزهای ویژه‌ای است که در برابر ولتاژ محافظت می‌کنند. این ابزارها در مکان‌هایی که جایی برای محافظ برق متصل نیست، مانند نزدیک اجاق مایکروویو، بسیار کاربردی هستند و از خرابی لوازم خانگی به علت نوسانات و قطع برق جلوگیری می‌کنند.

در پایان

در این مقاله به تاثیر منفی قطع برق بر لوازم خانگی اشاره کردیم. ابزارهای الکترونیکی با قیمت بالایی به بازار ارائه می‌شوند؛ پس چه خوب که با راهکارهای ارائه شده در این مقاله، از خرابی آن‌ها جلوگیری کنیم. اما در صورتی که با خرابی لوازم خانگی منزل خود مواجه شدید تیم تعمیرکاران نهایت سعی خود را می‌کند تا با کمترین هزینه، قطعه‌ی مورد نظر را تعمیر و یا اینکه آن را برای شما تعویض کند. تنها کافی است از طریق پل‌های ارتباطی با ما در تماس باشید. حرفه‌ای‌ترین و با تجربه‌ترین همکاران‌ ما در مجموعه، آمادگی کامل برای رفع خرابی لوازم برقی شما را دارند.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت درخواست آنلاین در سامانه تعمیرکاران

فرم درخواست تعمیر لوازم خانگی

شماره‌ی خود را ثبت کرده تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس گرفته و درخواستتان را ثبت کنند. هر زمان و هر گونه که شما بخواهید، تعمیرکاران برای خدمت‌رسانی آماده است.

با ثبت شماره خود برای تعمیرکاران، از تخفیف ویژه برای تعمیر لوازم خانگی خود بهره مند شوید.