تعمیرات تمامی برند های لوازم خانگی در اسرع وقت با کادری مجرب و کارآزموده و ارائه خدمات با 123 روز گارانتی

یادتون نره در انتخاب لوازم خانگی، برچسب انرژی رو چک کنید

یادتون نره در انتخاب لوازم خانگی، برچسب انرژی رو چک کنید

در سال های اخیر تبلیغات زیادی به روی برچسب انرژی، در تلویزیون و رسانه های اینترنتی، انجام شد. همچنین شرکت های سازنده لوازم خانگی در ایران برای تبلیغات محصولات خود به روی بهینه بودن حالت دستگاهشان تاکید داشتند. اما برچسب انرژی لوازم خانگی چیست و چرا باید هنگام انتخاب آن ها، Energy label را چک کنید؟ طی این مقاله می خواهیم به اهمیت Energy label و کاربرد آن بپردازیم . در صورتی که قصد خرید برای خانه ی خود را دارید تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

برچسب انرژی لوازم خانگی چیست؟

برچسب انرژی لوازم خانگی چیست؟

به روی دستگاه‌های الکترونیکی نگاه کنید یک لیبل کاغذی با فلش هایی رنگی، روی دستگاه چسبیده است. در این لیبل اطلاعات مهمی مربوط به شرکت سازنده، میزان مصرف انرژی و علائم درباره بهینه بودن دستگاه ، ثبت شده است. شاخص اندازه گیری بهینه بودن به روی برچسب ها از حروف A تا G نمایش داده می شود.

طیف رنگی که به روی برچسب انرژی لوازم خانگی وجود دارد، از قرمز تا سبز است. حروف G با رنگ قرمز مشاهده می شود که نشانه وسایل پرمصرف هستند و البته کارایی کمتری نیز دارند. اما در مقابل، حرف A انرژی با زمینه سبز پررنگ نمایش داده می شود که نشان دهنده ی مصرف کمتر و بیشترین کارایی است.

به عبارت ساده تر حرف A نشانگر کمترین میزان مصرف و بیشترین بازدهی دستگاه بوده در حالی که حرف G نشانگر بیشترین مصرف و کمترین بازدهی دستگاه می باشد. هنگام انتخاب لوازم خانگی اطمینان از بهینه بودن دستگاه سبب می شود تا بعدها هزینه پرداختی انرژی به کمترین میزان خود برسد.

اهمیت Energy label

اهمیت Energy label

در تبلیغات وسایل خانگی معمولاً به بهینه بودن دستگاه تاکید زیادی می شود. همچنین در تبلیغات تلویزیونی شاید دیده باشید که Energy label دستگاه به روی لوازم الکترونیکی نمایش داده می شود . اما چرا بهینه بودن دستگاه از اهمیت زیادی برخوردار است؟ در ادامه به مهمترین دلایل اهمیت لیبل انرژی اشاره می کنیم.

  • Energy label به انتخاب درست و آگاهانه افراد در خرید لوازم برقی خانگی کمک می کند. افراد با بررسی میزان مصرف و بهینه بودن لوازم برقی، می توانند بهترین گزینه را از موارد موجود انتخاب کنند.
  • Energy label مصرف کنندگان را با میزان کارایی و بازدهی لوازم برقی آشنا می کند. هرچه میزان مصرف نیرو کمتر باشد، کارایی و بازدهی دستگاه بالاتر می رود. اما برای اطمینان از این موضوع باید برچسب انرژی را چک کنید.
  • اگر یک دستگاه دارای شاخص A باشد، برای کاهش هزینه نیروی مصرفی و بهینه سازی مصرف انرژی کمک زیادی می کند.
  • دستگاه هایی که نیروی الکتریکی کمتری مصرف می کنند، می توانند آلودگی محیط زیست را کاهش دهند؛ بنابراین اگر از طرفداران محیط زیست هستید باید به برچسب انرژی توجه کنید.
  • Energy label مهمترین اطلاعاتی را که درباره دستگاهتان لازم دارید به شما می دهد.

کاربرد های برچسب انرژی لوازم خانگی

کاربرد های برچسب انرژی لوازم خانگی

این  لیبل در کلیه لوازم الکترونیکی کاربرد دارد. به عنوان مثال وجود لیبل نیرو یا همان Energy label در لوازم پر مصرف الکترونیکی باعث می شود افراد انتخاب آگاهانه ای داشته باشند. در ادامه به کاربرد برچسب انرژی در وسایل مختلف اشاره می کنیم.

  •  یخچال

لیبل ها برای مطالعه روی یخچال ها استفاده می شوند. می توان گفت که اولین نوع آشنایی با برچسب انرژی در یخچال ها بوده است. energy label روی یخچال و فریزر، دارای اطلاعات مهمی مانند شرکت سازنده و مدل یخچال و فریزر است.

همچنین مصرف برق یخچال و فریزر، به کیلو وات ساعت در سال، به روی لیبل درج شده است. در کنار آن شاهد حجم نگهداری مواد تازه به لیتر و حجم نگهداری مواد منجمد به لیتر نیز هستیم. اطلاعات مهم دیگری که در برچسب انرژی مشاهده می شود، ردیف و کلاس منطقه جغرافیایی و آب و هوایی نیز می باشد.

  •  کولر گازی

در گذشته کولرهای گازی کاربرد نداشتند. اما با توجه به مزایایی که به همراه داشتند به جای کولرهای پرمصرف آبی جایگذاری شدند. اما اسپیلت ها و کولرهای گازی مقدار بالایی از نیروی الکتریکی را به خود اختصاص می‌دهند. اگر هنگام بررسی برچسب نیرو کولرهای گازی به بهینه بودن آن توجه کنید، می توانید تا حد زیادی هزینه های نیروی الکتریکی مصرفی را کاهش دهید.

اطلاعاتی که به روی برچسب های انرژی نوشته شده است، مدل کولر گازی، میزان عملکرد دستگاه بر اساس کیلووات، میزان سرمایش در بیشترین حالت، میزان هوای خروجی دستگاه در قدرتمندترین حالت، عملکرد کولر گازی در هر یک از حالت های سرمایشی و گرمایشی و میزان سرا صدای موتور می باشد.

  •  ساختمان

شاید با شنیدن لیبل برای ساختمان تعجب کنید. اما جالب است بدانید که Energy label ساختمان گواهینامه ای است که توسط بازرس ویژه تایید شده است. برای اینکه ساختمانی بتواند برچسب انرژی دریافت کند لازم است یک سری اقدامات را بر اساس قانون رعایت کند. در واقع هنگامی که برچسب انرژی ساختمان را می‌بینید می توانید از مصرف نیروی بهینه اطمینان حاصل کنید. در حال حاضر کمتر ساختمانی در ایران از این امکان برخوردار است.

  •  خودرو

خودروهای جدید نیز به تازگی دارای Energy label هستند؛ البته این مورد بیشتر در خودروهای هوشمند و برقی کاربرد دارد. اما در برخی از خودروهای بنزینی هم برای صرفه جویی در مصرف انرژی کاربردهایی دارد. اطلاعاتی که به روی لیبل وجود دارد شامل برند و مدل خودرو، وزن، نوع سوخت، نوع ماشین، مصرف سوخت درون شهری و برون شهری و میزان تولید گاز دی اکسید کربن می باشد.

  •  لامپ ها

هنگامی که لامپ های روشنایی را خریداری می کنید قطعاً روی بسته بندی یا بروشور درون بسته بندی Energy label آن را مشاهده می کنید. توصیه می کنیم هنگامی که محصول الکترونیکی را خریداری می کنید اطلاعات علمی آن را مطالعه کنید. این لیبل به شما خواهد گفت که لامپ خریداری شده چه مقدار توان نوردهی دارد و این میزان روشنایی چه مقدار انرژی لازم دارد. میزان مصرف برق لامپ به وات و عمر مفید لامپ به ساعت نیز ذکر شده است.

چرا برخی از برچسب های انرژی شاخص A+ و A++ دارند؟

چرا برخی از برچسب های انرژی شاخص A+ و A++ دارند؟

یکی از سوالاتی که اغلب از ما پرسیده می شود شاخص های A+ و A++ می باشد. در گذشته میزان بهترین مصرف به شاخص A  محدود می شد. اما با پیشرفت تکنولوژی و بهینه سازی بیشتر، مصرف نیروی شاخص هایی با عنوان A+ و A++ به وجود آمدند. معنی این شاخص ها این است که دستگاه شما در بهترین حالت مصرف نیروی الکتریکی خود قرار دارد.

اما شاخص A پلاس و پلاس پلاس چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟ شاخصی که به عنوان معیار در نظر گرفته شده گویای آن است که لوازمی با شاخص A پلاس انرژی کمتری مصرف می کنند. یعنی بهینه تر از شاخص a هستند. همچنین لوازمی با معیار A++ به نسبت شاخص A+ از مصرف کمتر و بازدهی بیشتری برخوردارند.

بخش های مختلف برچسب انرژی لوازم خانگی

Energy label لوازم خانگی چند بخش اصلی دارد. بخش های اول تا سوم به علامت تجاری شرکت سازنده، نام شرکت و مدل دستگاه اختصاص دارند. در بخش چهارم حروف لاتین مشخص کننده Energy label هستند. قسمت پنجم نیز متعلق به آزمون استاندارد است که مصرف نیرو بر اساس استاندارد ملی را مشخص می کند.

سایر اطلاعات جانبی نیز در سایر بخش ها وجود دارد که بیانگر اطلاعات ویژه لوازم الکتریکی است. معیارهایی با عناوین A+ و A++ از سال 2010 به بعد در برچسب ها نشان داده شدند. برچسب ها نشان دهنده میزان مصرف و عمر مفید دستگاه شما هستند. به همین دلیل  است که از اهمیت زیادی برخوردار هستند. در صورتی که می خواهید بهترین بازدهی و کمترین مصرف را انتخاب کنید، شاخص لوزام باید به روی A و زیر گروه آن قرار داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت درخواست آنلاین در سامانه تعمیرکاران

فرم درخواست تعمیر لوازم خانگی

شماره‌ی خود را ثبت کرده تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس گرفته و درخواستتان را ثبت کنند. هر زمان و هر گونه که شما بخواهید، تعمیرکاران برای خدمت‌رسانی آماده است.

با ثبت شماره خود برای تعمیرکاران، از تخفیف ویژه برای تعمیر لوازم خانگی خود بهره مند شوید.