تعمیرات تمامی برند های لوازم خانگی در اسرع وقت با کادری مجرب و کارآزموده و ارائه خدمات با 123 روز گارانتی

اجاق گازی بخریم یا اجاق برقی؟ مزایا و معایب هر کدام

اجاق گازی بخریم یا اجاق برقی؟ مزایا و معایب هر کدام
151
25 آوریل 2022
admin1

اجاق گازی یا برقی بخریم؟ تعمیرکاران با سال ها سابقه در زمینه تعمیر لوازم خانگی به بررسی این موضوع پرداخته است. یکی از پر مصرف‌ترین لوازم خانه اجاق گاز است. حتما با ما موافقید که داشتن این ابزار مناسب تاثیر به سزایی بر کیفیت غذا دارد. در چند سال اخیر انواع و مدل‌های متفاوتی از این ابزار به بازار ارائه شده است. هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند که برای رضایت از خرید ضروری است که خریدار نسبت به آن‌ها اطلاعات کسب کند. در این مقاله قصد داریم در ارتباط با مزایای اجاق گازی و برقی، مطالبی خدمت شما ارائه دهیم. 

 

نوع اجاق گاز شما چیست؟

 

نوع اجاق گازی شما چیست؟

اجاق گاز برقی نوعی است که عملکرد آن به کمک نیروی برق است. در این مدل المنت‌های هات پلیت، جایگزین شبکه و سر شعله، که در مدل گازی استفاده می‌شود، شده اند. هر کدام از این المنت‌ها با توان مخصوص به خود کار می‌کنند. این مدل در کشور ما با تعداد شعله‌ی 2 الی 5 به بازار عرضه می‌گردد. جنس صفحه معمولا از نوع استیل، شیشه و لعابی است و بیشتر از جنس شیشه تولید می‌شوند. برای استفاده صرفا کافی است که دو شاخه را به پریز متصل کنید.

المنت‌هایی در زیر شعله‌ها به کار رفته‌اند که با اتصال به برق گرمای زیادی به کمک سیم‌پیچ‌ها به المنت‌ها منتقل می‌گردد. حرارتی که تولید می‌شود بعد عبور از صفحه‌ به غذا منتقل می‌گردد.

چرا شعله اجاق گاز ما کم است؟

مزایای اجاق برقی

ایمنی بهتر

اگر کودک خردسال دارید ایمنی مسئله‌ی بسیار حائز اهمیتی است که باید مد نظر داشته باشید. مدل برقی از نظر ایمنی در رتبه‌ی بالاتری به نسبت گازی است. چرا که با گاز کار نمی‌کند و از خطراتی چون نشت گاز و انفجار در امان هستید. هر وسیله‌ی گازسوزی باید به سنسور تشخیص آتش سوزی و نشت گاز مجهز باشد. اما باز هم خطراتی دارد. اغلب آن ها لمسی هستند و در اثر برخورد پارچه با یک وسیله روشن می‌شوند. بنابراین احتمال سوختگی وجود دارد. البته این ویژگی در بعضی از اجاق‌های گازی هم لحاظ شده است. اما در کل مدل های برقی ایمنی بیشتری دارند.

نظافت آن‌ها به راحتی انجام می‌شود

از جمله مسائلی که برای خانم‌ها بسیار پر اهمیت است، سهولت در نظافت اجاق گازی است که انتخاب می‌کنند. ساده‌ترین سبک مدل اجاق‌ها، نوع مسطح الکتریکی هستند که نظافت آن‌ها به راحتی انجام می‌شود. حتی با وجود اینکه عایق فنری دارند به راحتی جدا می‌شدند و سطح را می‌توان تمیز کرد. برای نظافت، پارچه‌ای را در کاسه‌‌ی آب گرم قرار دهید. طوری که کامل خیس شود. به مقدار کافی جوش شیرین بر سطح کار بریزید و با دستمال خیس به سطح گاز پخش کنید. آن را به مدت یک ربع باقی بگذارید. بعد از این مدت زمان، به صورت دورانی صفحه را تمیز کنید. حتما تمامی جوش شیرین‌ها را از سطح برطرف کنید. آخر کار برای درخشندگی بیشتر با دستمالی تمیز مجدد به روی صفحه بکشید.

آشپزی با کیفیت‌تری داشته باشید

این مزیت را از دو نظر با هم بررسی می کنیم

  1. اجاق‌های برقی دارای عایق فنری هستند که بر خلاف نوع میله‌ای اجاق گازی، سطح صافی را ایجاد کرده اند. در نتیجه ظرفی که برای پخت غذا استفاده می‌کنید در تماس بیشتری با صفحه است و پایداری بیشتری دارد. همین مزیت از تجمع روغن در یک نقطه جلوگیری می‌کند و در همه جای ظرف شما پخش می‌گردد.
  2. وجود سطح صاف در اجاق برقی کمک می‌کند حرارت به صورت کاملا یکنواخت توزیع گردد. در نتیجه غذا بهتر پخته می‌شود. در حالی که در اجاق گازی، به دلیل ترکیب گاز با هوا، این یک نواختی در توزیع حرارت را نداریم.

به راحتی نصب کرده و استفاده کنید

قدم اول برای هر مدل اجاقی ایجاد فضای مناسب برای آن است. این فضا برای سبک صفحه چه به صورت گازی و چه به صورت برقی، با استفاده از الگوهای برش و ابعاد بخشی از ام دی اف برداشته می‌شود و اجاق صفحه‌ای در موقعیت مورد نظر قرار می‌گیرد. برای اینکه ثابت در جای خود قرار گیرد زیر کار از گیرنده‌های نگهدارنده استفاده می‌کنند. در نهایت در اجاق گاز برقی کافی است مصرف‌کننده دو شاخه به پریز وصل کند. اما در اجاق گازی پروسه‌ی طولانی‌تری باید طی شود. بعد از قرار دادن اجاق در موقعیت مناسب، باید شیلنگ و شیرآلاتی که لازم است تهیه گردد. فندک اغلب اجاق‌های گازی هم به کمک نیروی برق کار می‌کند. در نهایت بعد از اتصال دو شاخه به پریز با چرخاندن ولوم‌ها جرقه زدن شعله امکان‌پذیر است.

مزایای اجاق گازی

غذای خود را سریع‌تر فراهم کنید!

اجاق گازی تا ۱۱۰۰ درجه سانتیگراد و معمولاً اجاق برقی فقط تا ۲۶۰ درجه سانتیگراد گرم می‌شوند. بنابراین مدل گازی سریع‌تر گرم می‌شود و برای تهیه‌ی غذا به زمان کمتری نیاز دارید. اما توزیع گرما و حرارت کاملا به طور یک نواخت نیست. در نتیجه برای طبخ عالی نوع برقی بهتر است.‌ اما اگر از غذای سرخ کردنی زیاد استفاده می‌کنید پیشنهادمان نوع گازی است.

به صرفه‌تر خرید کنید!

یکی از اصلی‌‌ترین ملاک‎ ها برای انتخاب نوع اجاق گاز، بهایی است که باید پرداخت کنند. سبک‌های برقی از زیبایی بیشتری برخوردارند و به علت مزایایی که دارند، به نسبت گازی، کمی قیمت بالاتری دارند. اما سبک گازی با قیمت مناسب‌تری ارائه می‌شوند. برای اینکه به انتخاب خود در این زمینه جهت دهید، بودجه‌ای مشخص برای این خرید مد نظر داشته باشید. به این روش مدل اصلی (گازی یا برقی) و سبک‌های هر کدام  (صفحه‌ای، فر دار و… ) را بهتر می‌توانید انتخاب کنید.

انرژی به صرفه‌تر

یکی از بارزترین تفاوت‌های این دو سبک نوع انرژی است که برای کارکرد هر کدام مورد نیاز است. اجاق گازی از گاز شهر که به راحتی از طریق لوله‌کشی در دسترس‌اند با قیمتی کمتر مورد استفاده‌ی افراد قرار می‌گیرند. به این شیوه در هزینه‌ها بیشتر صرفه‌جویی می‌شود. اجاق‌های برقی از برق به عنوان انرژی پاک استفاده می‌کنند. مناطقی که از گاز بی‌بهره‌اند بیشتر از مدل برقی استفاده می‌کنند. فندک خودکار در اجاق گازی، گاز کمتری استفاده می‌کند و اگر برای استفاده از فندک به برق نیاز داشته باشید در زمان قطعی برق می‌توان از کبریت استفاده کرد. در صورتی که در اجاق برقی پخت غذا کاملا به انرژی الکتریکی وابسته است. همان طور که معمولا قطعی برق بیشتر از گاز در کشور شایع است و در صورت نبود برق پخت غذا کامل صورت نمی‌گیرد.

استحکام بیشتر اجاق گازی

اجاق‌های برقی همان‌طور که اشاره کردم بیشتر از جنس شیشه به بازار ارائه می‌شوند. شیشه‌های به کار رفته از نوع سکوریت مقاوم به حرارت و ضربه هستند اما مد نظر داشته باشید که اجاق گاز استیل که بیشتر گازی هستند از نظر جنس بدنه و دوام قطعات داخلی به نسبت برقی بادوام‌تر و محکم‌تر هستند. همچنین اکثر اوقات افراد وسایل اضافی خود را روی اجاق برقی قرار می‌دهند در نتیجه بیشتر در معرض آسیب قرار می‌گیرند. این مدل ها نمی‌توانند قابلمه‌های بسیار سنگین را تحمل کنند و دچار نقص می‌شوند.

کنترل بیشتری به روی شعله داشته باشید

توصیه می‌کنم اگر از مدل برقی استفاده می‌کنید کمی زودتر از نزدیکی به زمان سوختن غذا خاموش کنید. چرا که شعله‌ی مدل برقی آهسته آهسته خاموش می‌شود و باعث سوختگی غذا می‌شوند. اما در اجاق گازی کنترل بیشتری بر شعله داریم و سریع می‌توان آن را خاموش، کم یا زیاد کرد.

در پایان

در این مقاله سعی کردیم شما را بیشتر در ارتباط با مدل اجاق‌ برقی و گازی آشنا کنیم. مطمئنا با مطالعه‌ی این مقاله حتما خرید مناسبی خواهید داشت. برای ارائه‌ی مطالب بیشتر در ارتباط با لوازم خانگی، با سایت تعمیر لوازم خانگی تعمیرکاران همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت درخواست آنلاین در سامانه تعمیرکاران

فرم درخواست تعمیر لوازم خانگی

شماره‌ی خود را ثبت کرده تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس گرفته و درخواستتان را ثبت کنند. هر زمان و هر گونه که شما بخواهید، تعمیرکاران برای خدمت‌رسانی آماده است.

با ثبت شماره خود برای تعمیرکاران، از تخفیف ویژه برای تعمیر لوازم خانگی خود بهره مند شوید.